Restrukturyzacja – pierwszy rok w praktyce

0
2176

Dokładnie 1 stycznia minął rok od wejścia w życie Prawa restrukturyzacyjnego oraz gruntownie przebudowanego Prawa upadłościowego. W zamyśle ustawodawcy wprowadzone zmiany miały pomóc przedsiębiorcom borykającym się z problemami płynności finansowej swoich firm. Zaproponowane rozwiązania dają możliwość odbudowy przedsiębiorstw zagrożonych wizją upadłości.

W ustawie przewidziano cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych zmierzających do poprawy sytuacji dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością poprzez zawieranie układu z wierzycielami. Nowe regulacje ustanowiły zasadę pierwszeństwa restrukturyzacji przed likwidacją, co w szczególności oznacza, że sądy rozpatrują wnioski restrukturyzacyjne przed tymi, które dotyczą ogłoszenia upadłości. Zmieniona została definicja niewypłacalności, a nowe prawo restrukturyzacyjne otworzyło przedsiębiorcom szansę ubiegania się o pomoc publiczną.

Prawo restrukturyzacyjne opiera się w szczególności  na współdziałaniu dłużnika z wierzycielami.  Stąd istotnym jest, aby wierzyciele byli świadomi, że restrukturyzacja jest nie tylko formą naprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i przywrócenia jego funkcjonowania w obrocie gospodarczym, ale także sposobem skutecznego zabezpieczenia przysługujących im roszczeń. Przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością powinni natomiast rozważać restrukturyzację na jak najwcześniejszym etapie, tak by czynności egzekucyjne bądź przejmowanie przez wierzycieli przedmiotów zastawu nie uniemożliwiły im przeprowadzenia całego procesu.

W ubiegłym roku największą popularnością wśród rozwiązań proponowanych przez prawo restrukturyzacyjne cieszyło się przyspieszone postępowanie układowe. Nie oznacza to jednak, że restrukturyzacja zastąpi postępowanie upadłościowe. Upadłość jest nadal najczęstszym sposobem na rozwiązanie problemów niewypłacalności przedsiębiorców. Z przygotowanego pod koniec 2016 r. raportu Coface S.A. wynika, że w ubiegłym roku sądy wydały 760 postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych z czego 530 postanowień dotyczyło upadłości z w celu likwidacji majątku. Jest to liczba najniższa od 2009 r. a i tak zasadniczo wywołana została wnioskami złożonymi w 2015 r., czyli w oparciu o poprzednio obowiązujący stan prawny. Eksperci oceniają, że ilość upadłości w roku bieżącym może się znacząco obniżyć, w szczególności za sprawą większej świadomości przedsiębiorców i wierzycieli odnośnie możliwości jakie daje im prawo restrukturyzacyjne.


Postanowienia upadłościowe w Polsce w latach 2014 – 2016

Rodzaj postępowania 2014 2015 2016
Upadłość w celu likwidacji majątku 701 650 530
Upadłość w celu zawarcia układu 122 91 26


Postanowienia restrukturyzacyjne w Polsce w latach 2014 – 2016

Postępowanie o zatwierdzenie układu 4
Przyspieszone postępowanie układowe 117
Postępowanie układowe 30
Postępowanie sanacyjne 51
Ogólna liczba: 823 741 760

Dane opracowane na podstawie Raportu rocznego Coface: Upadłości i restrukturyzacje w Polsce w 2016 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ