Nowe spojrzenie na informacje poufne – relacja z konferencji SEG

0
3309

W dniu 2 lipca 2014 r. weszły w życie Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku („Rozporządzenie MAR”)[1] oraz Dyrektywa w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku („Dyrektywa MAD”)[2] –akty prawne, które w znaczny sposób zmienią dotychczasowe zasady dot. wypełniania obowiązków informacyjnych. Od tego dnia rozpoczął się też 24-miesięczny okres, w którym Komisja Europejska będzie musiała przyjąć środki wykonawcze do Rozporządzenia MAR, a państwa członkowskie implementować Dyrektywę MAD do prawa krajowego. Od dnia 3 lipca 2016 r. Rozporządzenie MAR będzie bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich.

Bezpośrednie stosowanie Rozporządzenia MAR oznacza, że Polska jako kraj członkowski UE nie może podejmować działań, których celem byłoby doprecyzowanie, uzupełnienie lub zmiana przepisów Rozporządzenia MAR. W konsekwencji, w zakresie, jaki został unormowany w tym rozporządzeniu (m.in. definicja informacji poufnej, przekazanie informacji poufnej do publicznej wiadomości, opóźnianie publikacji informacji poufnej, tworzenie list dostępu, ujawnianie, wykorzystywanie informacji poufnej, transakcje insiderów itp.) państwa członkowskie tracą prawo regulacji tych zagadnień w swoim porządku krajowym. Konsekwencją powyższego będzie w szczególności uchylenie m.in. dotychczas obowiązującego Rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych[3] co najmniej w zakresie regulującym katalog informacji podlegających ujawnieniu jako informacje bieżące oraz uchylenie przepisów ustaw, które regulują ww. zagadnienia.

Od dnia 3 lipca 2016 r. powstanie zatem nowa rzeczywistość prawna. Spółki oraz inne podmioty (np. insiderzy) będą podporządkowane nowym regulacjom prawnym, które są sformułowane na dużym poziomie ogólności, tak aby możliwe było zastosowanie ich do zmieniających się warunków rynkowych. Jednocześnie, te ogólne regulacje normują niezwykle istotne dla rynku kapitałowego kwestie. Wobec powyższego, w ostatnim czasie podjęło działania mające na celu opracowanie swego rodzaju standardów raportowania, które mogłyby służyć podmiotom zainteresowanym w celu prawidłowego wykonywania obowiązków informacyjnych, co najmniej do czasu wypracowania praktyki, w tym zwłaszcza orzeczniczej, co do sposobu wykładni określonych pojęć użytych w Rozporządzeniu MAR.

Powyższemu zagadnieniu poświęcona była konferencja pt. „Informacja cenotwórcza. Przygotowanie emitentów do rewolucji w raportowaniu”, która odbyła się w dniach 18.11 – 19.11.2014 r., na której prelegentami byli również prawnicy naszej Kancelarii. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją oraz zdjęciami z ww. konferencji.



 

DSC_1114

DSC_1031

DSC_1109

 


[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, Dz.U. UE L 173/1 z dnia 12 czerwca 2014 r.

[2] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/57/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku (dyrektywa w sprawie nadużyć na rynku), DZ.U. UE L 173/179 z dnia 12 czerwca 2014 r.

[3] Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, j.t. Dz.U. 2014, poz. 133.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ