Portal Rejestrów Sądowych ruszył 1 lipca 2021 r. Od tego dnia sądy przyjmują wnioski o ujawnienie zmian w rejestrze przedsiębiorców KRS tylko w formie elektronicznej.
Zapowiadana od dawna elektronizacja postępowania rejestrowego weszła w życie 1 lipca 2021 r. Zmiany jakie przyniosła nowelizacja ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym szczegółowo opisywaliśmy tutaj. Warto tu jedynie przypomnieć, że w świetle nowych przepisów wnioski o wpis zmian w rejestrze przedsiębiorców mogą być składane wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Portalu Rejestrów Sądowych.
Portal Rejestrów Sądowych (PRS) jest nową platformą internetową, która umożliwia m.in. składanie i przesyłanie drogą elektroniczną wniosków, załączników i dokumentów do sądów rejestrowych lub Centralnej Informacji KRS oraz odbieranie korespondencji z sądów i Centralnej Informacji KRS. Przyjrzyjmy się zatem jak działa i jak wygląda tak ważny – z punktu widzenia przedsiębiorców – system.
Przede wszystkim należy podkreślić, że Portal Rejestrów Sądowych ma przejrzystą szatę graficzną i jest przyjazny dla użytkowników. Intuicyjnie prowadzi korzystających poprzez kolejne kroki służące poprawnemu złożeniu stosownych wniosków i pomaga uniknąć najczęstszych błędów m.in. pozostawiania pustych pól, których wypełnienie jest obligatoryjne.
W celu złożenia do sądu rejestrowego elektronicznego wniosku o wpis do KRS należy posiadać konto w Portalu Rejestrów Sądowych. Możliwość założenia konta w Portalu mają jedynie użytkownicy posiadający kwalifikowany podpis elektroniczny, Profil Zaufany lub e-dowód.
Aby złożyć stosowny wniosek, po zalogowaniu się na swoje konto należy wybrać interesującą nas opcję spośród dostępnych po lewej stronie ekranu:
Następnie system przekieruje nas do kolejnego kroku, którym jest wybór formy prawnej podmiotu:
W celu poprawnego złożenia wniosku należy rozwinąć zakładkę ,,Nawigacja po dokumencie”, znajdującą się po prawej stronie ekranu, a następnie kolejno uzupełniać dane dotyczące odpowiednio: nazwy wniosku, wnioskodawcy oraz informacji o rejestrowanej spółce.
W celu dodania odpowiednich załączników, po kliknięciu zakładki ,,Załączniki” należy wybrać z listy odpowiedni rodzaj dokumentu (przycisk ,,dodaj”). Następnie w systemie pokaże się okno obejmujące dane dokumentu. Jeżeli załączany plik ma postać aktu notarialnego zawierającego informacje stanowiące podstawę wpisu do KRS, należy wypełnić stosowne pola dotyczące numeru aktu notarialnego w CREWAN (Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych). Istnieje także możliwość dodania dowolnego dokumentu spoza listy wskazanej w systemie.
Na każdym etapie wypełniania wniosku istnieje możliwość weryfikacji poprawności wypełnienia formularza za pomocą opcji ,,Sprawdź poprawność” (prawy dolny róg ekranu).
Po poprawnym wypełnieniu wszystkich pól dotyczących rejestrowanego podmiotu należy wybrać opcję ,,Złóż wniosek” (prawy dolny róg ekranu).
Jeśli chodzi o korzystanie z przeglądarki akt rejestrowych KRS, która umożliwia każdemu zainteresowanemu zapoznanie się z treścią akt rejestrowych prowadzonych w formie elektronicznej, to rejestracja użytkownika nie jest wymagana. Przeglądanie akt jest możliwe po uprzednim podaniu albo numeru KRS danego podmiotu, albo po wskazaniu sygnatury sprawy.
Powyższa opcja dotyczy jednak jedynie akt prowadzonych od 1 lipca 2021 r. W przypadku akt rejestrowych sprzed tej daty, w celu zapoznania się z ich treścią, konieczne będzie dokonanie wglądu do akt w formie papierowej w siedzibie właściwego sądu.
Portal Rejestrów Sądowych obejmuje także inne, dotychczas istniejące funkcje, których obsługa nie uległa zmianie:
- możliwość wyszukania podmiotów w KRS i uzyskania informacji odpowiadających ich odpisowi aktualnemu oraz pełnemu;
- bezpłatne zgłoszenie sprawozdań finansowych i innych dokumentów do Repozytorium Dokumentów Finansowych;
- przeglądanie dokumentów finansowych po numerze KRS podmiotu;
- portal S24, za pomocą którego można złożyć wniosek o wpis do KRS oraz wniosek o zmianę danych spółki jawnej, spółki komandytowej, prostej spółki akcyjnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.