W interpretacji indywidualnej z dnia 8 września 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.271.2020.1.SG organ podatkowy uznał, iż po stronie spółki kapitałowej nie powstaje przychód podatkowy w postaci nieodpłatnego świadczenia w sytuacji pełnienia funkcji w jej zarządzie lub radzie nadzorczej bez wynagrodzenia z tego tytułu.

W sprawie będącej przedmiotem interpretacji zauważono, że przepisy Kodeksu spółek handlowych nie zawierają normy nakazującej wynagradzanie członków zarządu czy rady nadzorczej za pełnienie przez nich funkcji w organach spółki. Spółka ma prawo przyznać im za to wynagrodzenie, jednakże nie musi tego zrobić. Tym samym nie ma obowiązku zawierania z powyższymi osobami umów np. o pracę czy innych umów cywilnych przyznających im stosowne wynagrodzenie, bowiem swoją funkcje mogą sprawować wyłącznie na podstawie aktu powołania. W konsekwencji, skoro wykonywanie obowiązków w zarządzie czy radzie nadzorczej może być odpłatne jak i nieodpłatne, to w swej istocie nie przesądza to o odpłatnym jego charakterze, a co za tym idzie nie można uznać, że w związku z tym świadczeniem następuje przysporzenie majątkowe.

Ponadto organ rozpatrujący sprawę zauważył, że aby uznać, iż powstał przychód podatkowy po stronie spółki w postaci nieodpłatnego świadczenia to wymagane jest aby wykonujący takie świadczenie ponieśli uszczerbek majątkowy. Nie sposób jest jednak określić uszczerbek majątkowy po stronie członków zarządu czy rady nadzorczej za samo sprawowanie przez nich funkcji w organach spółki, a więc nie można uznać, iż powstaje przychód podatkowy po stronie spółki z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Można zatem zaryzykować konkluzję, iż powyższe stanowisko organu interpretującego opiera się na założeniu, że warunkiem koniecznym rozpoznania przychodu w postaci nieodpłatnego świadczenia jest poniesienie uszczerbku majątkowego po stronie wykonującego świadczenie.

Autorem wpisu jest adwokat Aleksander Skirpan, Associate w Kancelarii RKKW.

4 KOMENTARZE

  1. Bardzo dużo ważnych informacji zostało zawartych w tym wpisie. O większości w ogóle nie miałem pojęcia. To bardzo źle, ponieważ jestem współwłaścicielem spółki i warto jest być obeznanym w prawie i druczkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ