Postępujący proces digitalizacji spółki akcyjnej oraz potrzeba zwiększenia praw akcjonariuszy w związku z obligatoryjną dematerializacją akcji spółek prywatnych oraz publicznych (wprowadzoną mocą nowelizacji Kodeksu spółek handlowych („KSH„) o której pisaliśmy tutaj) uzasadniają nałożenie na wszystkie spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne wymogu prowadzenia strony internetowej przeznaczonej co najmniej do komunikacji z akcjonariuszamiJak wskazano w treści uzasadnienia do nowelizowanej ustawy, powyższe rozwiązanie ma przede wszystkim sprzyjać stabilności i bezpieczeństwu obrotu. Omawiana  regulacja zacznie obowiązywać już od dnia 1.1.2020 r. oraz będzie wiązała wszystkie spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne bez względu na ich charakter, rozmiary działalności oraz strukturę akcjonariatu.

Zgodnie z art. 5 § 5 KSH, który wejdzie w życie z początkiem nowego roku kalendarzowego: Spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek.”

Wobec powyższego, na stronie internetowej każdej spółki akcyjnej oraz komandytowo-akcyjnej powinny znaleźć się – oprócz informacji wynikających z brzmienia art. 374 § 1 KSH (tj. oznaczenia: (i) firmy spółki, jej siedziby i adresu, (ii) sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numeru, pod którym spółka jest wpisana do rejestru, (iii) numeru identyfikacji podatkowej (NIP) oraz (iv) wysokości kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego) – wszystkie ogłoszenia spółek wymagane przez prawo lub statuty tych spółek. Oznacza to, że strona internetowa nie będzie jedynie „wizytówką” spółki w sieci, ale stanie się platformą stałej komunikacji z akcjonariuszami oraz rzeczywistym źródłem informacji o bieżących sprawach spółki (na stronie mogłyby znaleźć się np. ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia oraz projektach uchwał, publikacje sprawozdań finansowych oraz sprawozdań z działalności organów spółki, informacje o strukturze akcjonariatu oraz dane akcjonariusza większościowego, kalendarium wydarzeń korporacyjnych, podstawowe wskaźniki finansowe spółki, itp.). Co jednak istotne, prowadzenie strony internetowej przez spółkę nie zastąpi obowiązku publikacji ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Podsumowując powyższe należy podkreślić, że spółki, które prowadzą już własne strony internetowe powinny dostosować swoje dotychczasowe witryny poprzez wydzielenie odpowiedniej podstrony do komunikacji z akcjonariuszami. Z kolei spółki, które dotychczas „nie istniały” w sieci internetowej są zobowiązane do uruchomienia witryny w celu sprostania nowym obowiązkom publikacyjnym. Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem art. 47 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (który wejdzie w życie z dniem 1.1.2020 r.) spółki akcyjne oraz spółki komandytowo-akcyjne obowiązane są zgłosić adres strony internetowej do rejestru przedsiębiorców KRS (nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu – jak stanowi art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym).

Autorem wpisu jest radca prawny Maria Czaińska.

2 KOMENTARZE

  1. Czy jest jakikolwiek przepis regulujący, w którym miejscu na stronie powinna się znaleźć podstrona do kontaktu z akcjonariuszami? Czy to musi być w menu głównym lub u góry strony? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. Czy i gdzie mogę złożyć skargę jeżeli spółka nie wykonuje obowiązku prowadzenia strony internetowej oraz narusza obowiązujący KSH. Dokładnie to spółka nie ma na swojej stronie internetowej wydzielonej części informacyjnej dla akcjonariuszy, nie informuje ich o walnych zgromadzeniach. Są poważne problemy komunikacyjne ze spółką, tj. nie odpowiadają na maile i listy polecone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ