Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 02.03.2018 r. (DD6.8201.1.2018) rozwiał wątpliwości związane z wykładnią art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT[1] i wyjaśnił, że obowiązek podatkowy powoduje jedynie wniesienie do spółki aportu niepieniężnego, a nie dotyczy on wkładu gotówkowego.

Do 01.01.2018 r. przedmiotowy przepis przewidywał, że przychodem jest w szczególności wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.

Z początkiem bieżącego roku zmieniło się brzmienie wskazanego przepisu i usunięto z jego treści jednoznaczne odniesienie do wkładu niepieniężnego. Istniały więc wątplwiości, czy zakresem regulacji są objęte, tak jak uprzednio, tylko wkłady niepieniężne, czy również jego zastosowanie zostało rozszerzone na wkłady pieniężne. Minister Finansów wyjaśnił, że zmiana treści przepisu nie miała na celu objęcia jego zakresem wkładów innych niż niepieniężne.

Z interpretacją można zapoznać się tutaj.

 

[1] Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od  osób prawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2343, ze zm.).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ