W dniu 11 października na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany uaktualniony projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych ustaw (dalej jako: „Projekt”). Celem proponowanych rozwiązań jest doprecyzowanie części przepisów Ustawy z dnia 16.12.2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (dalej jako: „Ustawa”) oraz uzupełnienie jej o rozwiązania pozwalające na uporządkowanie kompetencji i zadań organów administracji rządowej w zakresie zarządzania mieniem państwowym.  Projekt stanowi wznowienie prac nad reformą regulacji dotyczącej zasad zarządzania mieniem państwowym, przerwanych w styczniu 2018 r.

Projekt zakłada m.in. rozszerzenie oraz doprecyzowanie kompetencji Prezesa Rady Ministrów w zakresie koordynowania wykonywania uprawnień w spółkach objętych Ustawą, modyfikację mechanizmu przekazywania uprawnień do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa oraz wprowadzenie istotnych zmian w zakresie przepisów Ustawy regulujących zbywanie udziałów i akcji należących do Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych.

Zgodnie z założeniami Projektu, rozszerzeniu ulec ma zawarty w art. 13 Ustawy katalog podmiotów, których akcje lub udziały należące do Skarbu Państwa objęte są zakazem zbywania (m.in. o celową spółkę mającą budować centralny port komunikacyjny). Planowane jest również wprowadzenie wyjątku od wskazanej zasady – zbycie takich akcji lub udziałów będzie wymagało jednak uzyskania zgody Rady Ministrów i będzie mogło nastąpić jedynie na rzecz określonych podmiotów. Zmiany zakładają również rozstrzygnięcie na gruncie ustawowym pojawiających się dotychczas wątpliwości dotyczących możliwości łączenia, podziału oraz przekształcenia spółek wymienionych w art. 13 Ustawy przy zastrzeżeniu, że proces taki może nastąpić jedynie na warunkach określonych w Ustawie i po uzyskaniu zgody Rady Ministrów.

W celu zapewnienia źródła finansowania zadań Prezesa Rady Ministrów polegających na nabywaniu i obejmowaniu akcji lub udziałów spółek, Projekt przewiduje utworzenie państwowego funduszu celowego (Fundusz Inwestycji Kapitałowych). Do jego przychodów mają należeć m.in. wpłaty z zysku jednoosobowych Spółek Skarbu Państwa, wpłaty środków finansowych w wysokości odpowiadającej 30% każdej wypłaconej dywidendy, a także zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z akcji należących do Skarbu Państwa, czy też dotacje celowe z budżetu państwa.

Zachęcamy do zapoznania się z opisanym Projektem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ