W dniu 13.6.2019 r. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu spółek handlowych (KSH) wprowadzającą nowy typ spółki kapitałowej – prostą spółkę akcyjną (PSA).

Wskazuje się, że uchwalenie projektu regulującego PSA jest odpowiedzią na potrzeby działających na rynku startupów, dla których ani spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ani spółka akcyjna nie są atrakcyjnymi formami prowadzenia działalności, przede wszystkim za względu na dość wysoki stopień sformalizowania procesu ich rejestracji i funkcjonowania tych podmiotów. Ponadto wskazane wyżej formy spółek kapitałowych nie przewidują możliwości kształtowania pozycji w spółce inaczej niż poprzez wkłady kapitałowe.

Według danych Ministerstwa Rozwoju wprowadzenie do KSH nowego typu spółki – PSA stworzy przedsiębiorcom korzystne warunki do rozwoju oraz przyczyni się w perspektywie czasowej do 2023 r. do wygenerowania przychodów gospodarstw domowych na poziomie ok. 757 mln zł.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona przez Senat, a następnie podpisana przez Prezydenta RP, planuje się, że wejdzie ona w życie 1.3.2020 r.

Z ustawą w brzmieniu uchwalonym przez Sejm mogą się Państwo zapoznać pod tym linkiem. Zachęcamy również do zapoznania z innymi artykułami z naszego bloga poruszających temat PSA: Nowy typ spółki kapitałowej – Prosta Spółka Akcyjna, Trwają prace nad nową spółką – prostą spółką akcyjną, Jaka będzie prosta spółka akcyjna?.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ