Wielkimi krokami zbliża się zapowiadana na 1 marca 2021 r. elektronizacja postępowania przed sądami rejestrowymi prowadzącymi Krajowy Rejestr Sądowy. Zmiany są daleko idące i dotyczą nie tylko formy składanych dokumentów.
Elektronizacja postępowania rejestrowego była zapowiadana od wielu lat. Odpowiednie przepisy uchwalono już 26 stycznia 2018 r., ale kilkukrotnie przesuwano ich wejście w życie. Niektóre efekty tej ustawy widzimy już teraz. Od 9 kwietnia 2018 r. działa Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN), a od 1 października 2018 r. określone podmioty składają do KRS sprawozdania finansowe wyłącznie drogą elektroniczną. Największa zmiana czeka nas jednak 1 marca 2021 r. Od tego dnia, wszystkie postępowania w sprawach, w których właściwy jest sąd rejonowy prowadzący Krajowy Rejestr Sądowy, odbywać się będą jedynie w formie elektronicznej.
Co w praktyce dla uczestników postępowania rejestrowego i ich pełnomocników oznaczają wprowadzane zmiany?
- Postępowanie przed sądem rejestrowym ma się odbywać wyłączenie w formie elektronicznej (art. 6943a KPC w zw. z art. 19 ust. 2 ustawy o KRS), co oznacza, że jego uczestnicy muszą posługiwać się podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym. Gdy uczestnik złoży wniosek w formie papierowej, sąd powinien wezwać go do wniesienia tego pisma za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Jeśli wnioskodawca tego zaniecha, pismo nie wywoła skutków prawnych (art. 6943a KPC w zw. z art. 125 § 21 KPC). W przypadku środków zaskarżenia (poza tymi kierowanymi do Sądu Najwyższego) niezachowanie formy elektronicznej skutkować będzie ich odrzuceniem (art. 6943a 4 KPC).
- Nie tylko wniosek ma mieć formę elektroniczną, ale także jego załączniki (art. 6943b KPC). Jeżeli załącznik ma formę aktu notarialnego, np. protokół walnego zgromadzenia, to wnioskodawca podaje jedynie numer tego aktu z CREWAN, a dokument ten zostanie automatycznie załączony do wniosku (art. 19d ustawy o KRS). Jeśli natomiast załącznik ten ma formę papierową, to wnioskodawca ma dwa wyjścia. Po pierwsze, może załączyć jego skan, którego zgodność z oryginałem zostanie poświadczona elektronicznie przez notariusza albo pełnomocnika będącego radcą prawnym lub adwokatem. Po drugie, może załączyć niepoświadczony skan, a następnie (w ciągu 3 dni od złożenia wniosku) przesłać do sądu oryginał albo urzędowo poświadczony odpis (art. 6944 22 – 23 KPC).
- Z punktu widzenia pełnomocników istotne jest także to, że do wniosku kierowanego do KRS za pośrednictwem systemu teleinformatycznego należy załączyć pełnomocnictwo lub jego odpis (art. 6943 32 KPC). Podobnie, jak w przypadku załączników, pełnomocnik będący radcą prawnym lub adwokatem będzie mógł poświadczyć elektronicznie odpis pełnomocnictwa za zgodność z oryginałem lub przesłać do sądu oryginał pocztą (art. 6944 § 22 – 23 KPC). Ustawodawca mając na uwadze doniosły charakter wpisów w rejestrach Krajowego Rejestru Sądowego wyłączył zastosowanie art. 89 § 11 KPC, który w sprawach rozpoznawanych elektronicznie umożliwiał profesjonalnym pełnomocnikom powołanie się na pełnomocnictwo bez konieczności jego załączania.
- Kolejna ważna zmiana dotyczy opłat od wniosków. Dotychczas wnioski nieopłacone lub opłacone w sposób nieprawidłowy podlegały zwrotowi, przy czym w razie uzupełnienia brakującej opłaty wniosek wywoływał skutek od chwili wniesienia (art. 19 ust. 3 i 4 ustawy KRS w obecnym brzmieniu). Od marca 2021 r. wniosek nieopłacony w ogóle nie wywoła skutków prawnych, a wnioskodawca nie będzie miał możliwości uzupełnienia opłaty (art. 19 ust. 10 ustawy o KRS a contrario). W takiej sytuacji trzeba będzie po prostu wnieść wniosek ponownie.
- Postępowanie toczy się w formie elektronicznej tak długo, jak prowadzone jest przez sąd rejestrowy. Jeśli sprawa, na skutek środka zaskarżenia (wniesionego elektronicznie), zostanie przekazana do sądu II instancji, dalsze pisma w tej sprawie należy składać w formie papierowej (art. 6946a KPC). W praktyce będzie to dotyczyć zażaleń i apelacji, gdyż skargi na orzeczenia referendarza sądowego nadal rozpoznaje sąd rejestrowy.
- Elektronizacja postępowania rejestrowego wymusza też zmiany w dostępie do akt rejestrowych. Dostęp ten ma być także elektroniczny (tj. przez Internet). Od 1 marca 2021 r. akta rejestrowe prowadzone będą wyłącznie w formie elektronicznej. Co ważne, istniejące akta papierowe nie będą digitalizowane, a akta w wersji elektronicznej nie będą drukowane i załączane do akt papierowych (art. 9 ust. 1 ustawy o KRS). Jeśli zaś chodzi o akta spraw prowadzonych przez sąd II instancji w sprawach rejestrowych oraz dokumenty składane do akt rejestrowych w wersji papierowej (np. oryginał protokołu zgromadzenia wspólników), to będą one – po przetworzeniu na wersję elektroniczną – załączone do akt papierowych, przy czym mają stanowić jedynie wersję pomocniczą wobec akt elektronicznych (art. 9 ust. 6-8 ustawy o KRS). W konsekwencji, dla spółki zarejestrowanej przed 1 marca 2021 r. prowadzone będą akta zarówno w wersji papierowej (obejmujące zdarzenia do 1 marca 2021 r.) jak i elektronicznej (obejmujące zdarzenia późniejsze).
Ustawodawca zapewnia, że system umożliwiający składanie wniosków do rejestrów Krajowego Rejestru Sądowego będzie intuicyjny oraz przyjazny dla użytkownika i uniemożliwi popełnienie najczęstszych błędów, w tym nie pozwoli na pozostawienie jako pustych pól, których wypełnienie jest obligatoryjne. Użytkownicy systemu mają być także powiadamiani mailowo o wszelkich zmianach, jakie zaszły w stosunku do zgłoszonych przez nich wniosków.
O innych (obowiązujących już) zmianach w postępowaniu rejestrowym pisaliśmy tutaj.
Autorem wpisu jest radca prawny Konrad Oleszczuk, Associate w Kancelarii RKKW.
Powołane akty prawne:
- ustawa z 26 stycznia 2018 r. w ustawie o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 398);
- ustawa z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2019 poz. 1500) w wersji obowiązującej od 1 marca 2021 r.;
- ustawa z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2020 poz. 1575) w wersji obowiązującej od 1 marca 2021 r.