Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 06.06.2018 r. (sygn. akt: II FSK 1494/16), dokonanie zgodnego z poleceniem darczyńcy lub testatora zakupu mieszkania, samochodu czy choćby telefonu, pozwoli uniknąć obowiązku płacenia podatku dochodowego, o którym mowa w Ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tj. Dz.U. 2018 poz. 644; dalej jako: „Ustawa”).
Sprawa dotyczy interpretacji przepisu art. 7 ust. 2 Ustawy, zgodnie z którym obowiązek wykonania polecenia ciążący na spadkobiercy, obdarowanym lub zapisobiercy, o ile został wykonany, stanowi ciężar spadku, darowizny lub zapisu – a zatem należy o jego wartość obniżyć podstawę podatku, o którym mowa w Ustawie. W sprawie rozpatrywanej przez NSA, Ministerstwo Finansów próbowało bronić rozszerzającej interpretacji tego przepisu, twierdząc, że ustawodawca wyłączył z opodatkowania tylko te kwoty, które zgodnie z poleceniem należy przekazać osobie trzeciej (więc jednocześnie wpływające na uszczuplenie nabywanego majątku). NSA uznał jednak, że z brzmienia przepisów Ustawy wynika, że beneficjentem takiego polecenia może być jednocześnie obciążony nim spadkobierca, zapisobierca lub obdarowany.
Przedmiotowy wyrok rodzi bardzo korzystne skutki dla podatników. Osoby, na których ciąży obowiązek podatkowy określony w Ustawie, będą mogły zostać z niego zwolnione i to bez konieczności dokonywania odpowiednich zgłoszeń do urzędów skarbowych.
Współautorami niniejszego wpisu są adwokat Agnieszka Mikołajska oraz Przemysław Kret.