Na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowano podręcznik „Dobre praktyki spółek notowanych na GPW 2016”. Autorem wydania jest Andrzej S. Nartowski – ekspert corporate governance i rynku kapitałowego.
Publikacja, jak zaznacza w swoim komunikacie GPW, jest „wyrazem dbałości Giełdy o edukację uczestników rynku, a w szczególności spółek giełdowych, w zakresie zagadnień związanych z ładem korporacyjnym”.
Zbiór dobrych praktyk został podzielony na sześć części poświęconych polityce informacyjnej i komunikacji z inwestorami, zarządowi i radzie nadzorczej, systemowi i funkcjom wewnętrznym, walnemu zgromadzeniu i relacjom z akcjonariuszami, konfliktowi interesów i transakcjom z podmiotami powiązanymi, a także wynagrodzeniom.
Dokument jest wynikiem prac ekspertów reprezentujących różne grupy uczestników rynku kapitałowego, wchodzących w skład komitetu konsultacyjnego GPW ds. ładu korporacyjnego. Treść publikacji była przedmiotem publicznych konsultacji i została ostatecznie zatwierdzona 13 października 2015 r. przez Radę Giełdy.
GPW podkreśla, iż zbiór dobrych praktyk nie ma charakteru soft law, a zasady w nim wyrażone stanowią jedynie wskazówkę postępowania dla spółek giełdowych. W praktyce jednak znaczenie Dobrych praktyk jest nie do przecenienia. Co raz częściej bowiem sądy jak i strony postępowania powołują się na zasady w nich wyrażone, zwłaszcza w kontekście oceny dobrych obyczajów.
Treść poradnika dostępna jest tutaj.