Zobacz także poprzedni wpis na ten temat. Niniejszy post jest aktualny na dzień 19.12.2013 r.
21 listopada opisywałem spór dot. znanej Spółki Yawal S.A., m.in. z udziałem funduszu Pioneer. Obiecałem, że do sprawy wrócę. Słowo się rzekło, tak więc … pod koniec listopada we własnym imieniu – jako akcjonariusz Yawal S.A. – zaskarżyłem uchwały dotyczące powołania czterech rzekomych członków rady nadzorczej, których zgłosili akcjonariusze większościowi. Na tzw. rynku mówi się, że w sądach są kolejne pozwy i wnioski złożone przez akcjonariuszy mniejszościowych, wg Parkietu m.in. Pana Roberta Buchajskiego.
Parę dni temu uzyskałem informację, iż Sąd Okręgowy w Częstochowie zabezpieczył w dniu 3 grudnia br. moje powództwo poprzez zawieszenie – do czasu rozstrzygnięcia sprawy – postępowania dotyczącego ew. wpisu do KRS rzekomych czterech członków rady nadzorczej uznawanych obecnie przez Zarząd Yawal S.A. a nie uznawanych przez istotnych akcjonariuszy mniejszościowych. Nie zgodził się jednak, o co również wnioskowałem, na zakazanie Spółce dokonywania wypłat na rzecz tych osób. Najważniejsze jest jednak to, że Sąd uznał moje argumenty za co najmniej uprawdopodobnione i wstrzymał rozpoznawanie sprawy o wpis do KRS czterech członków rzekomej rady.
Postanowienie to jest wykonalne od chwili jego wydania, bez względu na ew. wniesienie zażalenia (co zapewne będzie miało miejsce). W mojej ocenie grudniowe orzeczenie to jasny sygnał dla rzekomych nadzorców, że nie powinni podejmować żadnych działań dot. Spółki (ze względu na odpowiedzialność cywilną i karną), np. ingerować w skład Zarządu.
W obecnej sytuacji Zarząd powinien – jeśli byłby obiektywny – natychmiast zgłosić do KRS siedmioosobową Radę Nadzorczą powołaną głosami akcjonariuszy mniejszościowych ergo pozwolić niezawisłemu sądowi na rozstrzygniecie tej kwestii (nie zaś, szczególnie w kontekście opisywanego zabezpieczenia, wyręczać sąd). Uchwały o powołaniu siedmioosobowej Rady Nadzorczej funkcjonują bowiem w obrocie i – zgodnie z niedawną uchwałą 7 Sędziów Sądu Najwyższego – wywołują skutki prawne do czasu ew. stwierdzenia ich nieważności lub uchylenia przez sąd. W tym przypadku nie jest to jednak możliwe gdyż … nikt nie zgłaszał do tych uchwał sprzeciwów.
Jeśli Zarząd tego jednak nie zrobi oraz będzie uniemożliwiał działanie powołanej legalnie siedmioosobowej Rady, wówczas także narazi się na odpowiedzialność prawną (nie mówiąc o wpływie tej sytuacji na wizerunek firmy). Tymczasem jednak – zamiast podejmować ww. działania w kierunku rozstrzygnięcia sporu przez sąd – Zarząd publicznie obwieszcza o tym, że … zawiadomił organy ścigania „w celu doprowadzenia do weryfikacji przez prokuraturę legalności wspomnianych działań”. Pomijając biznesowo – marketingową ocenę takiego dictum przypomnieć należy, iż prokuratura nie zajmuje się rozstrzyganiem kwestii cywilnoprawnych.
O sprawie pisał również Parkiet m.in. w dniach 20.11.2013 r., 23.11.2013 r., 6.12.2013 r., 16.12.2013 r. oraz 18.12.2013 r.
Postanowienie Sądu Okręgowego w Częstochowie V Wydział Gospodarczy z dnia 3.12.2013 r. (sygn. akt. V GC 202/13)
***
By uniknąć jakichkolwiek wątpliwości odnośnie mojego statusu w tym sporze, wyjaśniam, iż jestem doradcą prawnym oraz pełnomocnikiem funduszu Pioneer. Równocześnie jestem także akcjonariuszem Yawal S.A. Informacje tu przekazywane bazują i pokrywają się wyłącznie z informacjami powszechnie dostępnymi i nie stanowią naruszenia żadnych tajemnic. Opinie tu wyrażane przedstawiają wyłącznie moje poglądy i, bez wyraźnego potwierdzenia przez mojego Mocodawcę, nie powinny być mu przypisywane.
Zobacz część IZoczacz część III Zoczacz część IV
.
czekam na spotkanie z zarządem funduszu Pioneer.
nadal czekam na spotkanie z zarządem funduszu Pioneer.
Dziękuję za informację i zapraszam do dyskusji merytorycznej także na tych „łamach” …
Bardzo ciesza mnie działania Pana Mec jako akcjonariusza mniejszościowego Yawalu.
Choć nie wiem, z kim mam przyjemność, bardzo dziękuję. Polecam informacje z raportu bieżącego: http://www.money.pl/gielda/komunikaty/komunikat/YAWAL,YWL,komunikaty;gieldowe,yawal;sa;wniesienie;pozwow;o;stwierdzenie;niewaznosci;uchwal;nwz;z;dnia;12;listopada;2013;r;,305400.html
[…] Zobacz także kolejny wpis na ten temat […]
[…] GORĄCY SPÓR NA GPW: PIONEER VERSUS YAWAL. CZĘŚĆ II […]
[…] r. opisywałem spór dot. publicznej Spółki Yawal S.A., m.in. z udziałem funduszu Pioneer. Kontynuowałem ten wątek w dniu 6.12.2013 r. Obiecałem, że do sprawy wrócę, co – ze względu na nowe okoliczności i duże zainteresowanie […]