Kara dla Acronu w związku z nabywaniem akcji Grupy Azoty

0
2220

W dniu 25.08.2015 r. Komisja Nadzoru Finansowego (dalej jako „KNF”) podjęła decyzję o nałożeniu na spółkę Norica Holding s.a.r.l. zarejestrowaną w Luksemburgu (podmiot zależny od grupy Acron), kary pieniężnej w wys. 800 tys. złotych za sześciokrotne naruszenie obowiązków informacyjnych w związku ze zmianą stanu posiadania akcji spółki Grupa Azoty S.A. (dalej jako „Spółka”) za pośrednictwem osób trzecich.

W toku postępowania KNF ustalił, że Norica Holding s.a.r.l. zwiększając stan posiadania akcji Spółki informowała jedynie o akcjach posiadanych bezpośrednio, z pominięciem akcji nabywanych przez spółki Vertco Ventures Limited z siedzibą w Nikozji i Omana Holdings Limited z siedzibą w Nikozji, które to nabywały akcje spółki na rzecz Norica Holding s.a.r.l. KNF ustalił także, że największa różnica w faktycznym stanie posiadania Norica Holding s.a.r.l. a ujawnionym, wynosiła około 6,6% ogólnej liczby głosów w Spółce.

Dodatkowo wskazano, iż w przedmiotowej sytuacji nie mogło być mowy o działaniu w porozumieniu w rozumieniu art. 87 ust. 1 pkt 5 Ustawy o ofercie ponieważ spółki Vertco Ventures Limited i Omana Holdings Limited nabywały akcje na rzecz Norica Holding s.a.r.l.

KNF w uzasadnieniu przedmiotowej decyzji podkreślił rolę ustawowych obowiązków uczestników rynku w tym zakresie. Uregulowania dotyczące znacznych pakietów akcji spółek publicznych umożliwiają uczestnikom rynku kapitałowego bieżące monitorowanie zmian udziałów przez poszczególnych akcjonariuszy i pozwalają zorientować się w strukturze akcjonariatu danej spółki. W odniesieniu do dyspozycji w art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. a Ustawy o ofercie[1] , KNF wskazał, celem tego przepisu jest uniemożliwienie uchylenia się od obowiązków informacyjnych dotyczących znacznych pakietów akcji w przypadku posiadania akcji za pośrednictwem innej osoby oraz osiągnięcie większej transparentności rynku kapitałowego poprzez dostarczenie inwestorom informacji o tym, kto faktycznie jest posiadaczem znaczącego pakietu akcji danej spółki.

 Z całą treścią uzasadnienia KNF można zapoznać się tutaj.



[1] ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dalej jako „Ustawa o ofercie”)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ