Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym z dnia 16 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 2259), jednym z wymogów, jakie powinien spełniać kandydat na członka rady nadzorczej w spółce z udziałem Skarbu Państwa jest posiadanie odpowiedniego stopnia naukowego, tytułu zawodowego, certyfikatu, złożenie odpowiedniego egzaminu lub ukończenie studiów Master of Business Administration (MBA). Z tą ostatnią z przesłanek wiąże się szczególny wymóg, wynikający z przyjętych w ostatnich dniach września br. „Zasad nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa”.
Otóż jak wynika z w/w zasad, za spełnienie wymogu ukończenia studiów MBA uznaje się również ukończenie studiów obejmujących program MBA, tj. w szczególności ukończenie studiów Executive Master of Business Administration (EMBA). Przy czym podmiotom wskazującym kandydata na członka rady nadzorczej spółki zaleca się weryfikowanie posiadania przez podmiot prowadzący studia MBA krajowej lub międzynarodowych akredytacji programu i zajmowanie wysokiego miejsca w rankingach ukończonych przez kandydata studiów MBA (np. Ranking Best Masters – w Polsce: Executive MBA & MBA part time oraz MBA full time). Należy również wskazać, iż istotnym elementem weryfikacji „reputacji” danego programu studiów może być także renoma podmiotu partnerskiego współtworzącego program MBA.
To bardzo interesująca opinia o studiach MBA. Nowe regulacje prawne otworzyły posiadaczom dyplomów MBA drogę do zasiadania w radach nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. W artykule nadmieniono, że zgodnie z przyjętymi w ostatnich dniach września br. zasadami dot. nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa wynika, że zaleca się weryfikowanie posiadania przez podmiot prowadzący studia MBA krajowej lub międzynarodowych akredytacji programu czy też zajmowanie wysokiego miejsca w rankingach MBA. W tej sytuacji wydaje się, iż warto podać konkretną podstawę prawną określającą takie zalecenia.