KNF rozwiewa pierwsze wątpliwości w zakresie stosowania Rozporządzenia MAR

0
2107

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE („Rozporządzenie MAR”) zaczęło obowiązywać w dniu 3.07.2016 r. Jak pokazały jednak pierwsze tygodnie jego stosowania, nowe zasady „polityki informacyjnej” rynku kapitałowego okazały się problematyczne. W odpowiedzi na kierowane drogą mailową do Komisji Nadzoru Finansowego („KNF”) wątpliwości w zakresie interpretacji postanowień Rozporządzenia MAR, KNF opublikowała na swojej stronie stanowisko odnośnie do dziesięciu wybranych zagadnień.

Jak pokazuje zamieszczona publikacja, wątpliwości podmiotów zobowiązanych do stosowania Rozporządzenia MAR pojawiają się w różnych aspektach. Tytułem przykładu, w ich ocenie niejednoznacznie kształtował się status emitenta w kontekście obowiązku uznawania go jako osoby blisko związanej w stosunku do osoby pełniącej obowiązki zarządcze w ramach tego emitenta. KNF stanęła jednak na stanowisku, iż emitent nie może zostać zakwalifikowany w ten sposób, w konsekwencji czego nie on będzie zobowiązany notyfikować o zawartych przez siebie transakcjach na akcjach własnych, emisji lub wykupie wyemitowanych obligacji w trybie art. 19 Rozporządzenia MAR.

Także technikalia praktycznego stosowania Rozporządzenia MAR wzbudziły wątpliwości. Autorzy pytań zwrócili się bowiem do KNF z prośbą między innymi o rozstrzygnięcie za pomocą jakich środków elektronicznych osoba obowiązana powinna składać emitentowi powiadomienie, o którym mowa w art. 19 rozporządzenia MAR oraz czy wystarczającym będzie przesyłanie powiadomień na wskazany przez spółkę adres mailowy względnie fax. W tym zakresie KNF odwołała się do postanowień rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/523 z dnia 10.03.2016 r., które wymaga, aby do przesyłania takich powiadomień stosowane były środki elektroniczne zapewniające kompletność, integralność i poufność informacji podczas ich przesyłania oraz dające pewność co do źródła przesyłanych informacji. Co więcej, zgodnie z opublikowaną odpowiedzią, wskazanym jest, „aby sposób przesyłania powiadomień o transakcjach został określony w regulacjach wewnętrznych emitenta udostępnionych osobom pełniącym obowiązki zarządcze oraz osobom blisko związanym”. Sposobem takim zgodnie z ww. aktem prawnym wykonawczym może być przesyłanie powiadomień przy użyciu poczty elektronicznej, czy też za pośrednictwem faxu cyfrowego.

Pełny wykaz pytań wraz z szczegółowo udzielonymi przez KNF odpowiedziami  dostępny jest na stronie internetowej UKNF.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ