Łatwiejszy dostęp do prospektów emisyjnych

1
1957

W dniu 30 listopada 2015 roku Komisja (UE) wydała Rozporządzenie delegowane 2016/301 uzupełniające obowiązującą dyrektywę 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 809/2004. Dnia 25 marca 2016 roku w/w Rozporządzenie weszło w życie i zmieniło przepisy dot. regulacyjnych standardów technicznych dotyczących zatwierdzenia i publikacji prospektu emisyjnego oraz upowszechniania reklam, a także zniosło obowiązywanie dotychczasowych przepisów dot. publikacji i rozpowszechniania reklam, aby uniknąć ich powielania.

W ramach uzupełnienia obowiązujących przepisów wprowadzono wymóg składania wniosku o zatwierdzeniu prospektu nie tylko – jak dotąd – w formie papierowej, ale jednocześnie także w formie elektronicznej.  Jak wskazała Komisja, ma to istotne znaczenie dla ich szybszej weryfikacji przez właściwy organ, a inwestorom umożliwi łatwiejszy dostęp do informacji dzięki elektronicznej publikacji. Ponadto każda zmiana prospektu w stosunku do pierwszej złożonej wersji, ma być przedkładana w dwóch formach wersji elektronicznej: jedna – z wyraźnie oznaczonymi zmianami, dokonanymi w stosunku do wersji poprzedniej oraz druga – bez wyróżnienia tych zmian.

Celem ułatwienia ewentualnym inwestorom dostępu do prospektów emisyjnych, Komisja jasno określiła, iż niedozwolone jest stawianie dodatkowych warunków dla uzyskania tego dostępu, tj. wprowadzanie zastrzeżeń prawnych, wymóg uiszczania jakichkolwiek opłat czy tworzenie procesów rejestracji. Niedozwolonym ograniczeniem nie jest jednak wprowadzenie wymogu wskazania państwa zamieszkania oraz deklaracji, iż w danym państwie się nie zamieszkuje. Także informacja o terytorium, w którym przeprowadzana jest dana oferta nie jest traktowana jako ograniczenie dostępu do prospektu emisyjnego.

Nadto, w zakresie reklam dotyczących oferty publicznej lub dopuszczenia do obrotu, w Rozporządzeniu wskazano na ryzyko, iż mogą one stać się niedokładne czy wprowadzające w błąd. Jako przyczyny tych sytuacji wymieniono: wystąpienie nowych czynników, istotnych błędów lub niedokładności w odniesieniu do informacji zawartych w prospektach emisyjnych. Wobec powyższego, za pożądane należy uznać dokonywanie ich zmian, eliminując możliwość zaistnienia takich sytuacji. Co więcej, wszystkie rozpowszechniane informacje na temat ofert publicznych i dopuszczenia do obrotu, bez względu na ich cel czy formę przekazu, muszą być zgodne z tymi, które są zawarte w prospektach emisyjnych. Oznacza to, że same nie mogą być sprzeczne z prospektami, ani też odnosić się do sprzecznych na ich temat informacji.

Należy również zwrócić uwagę na dwa wprowadzone Rozporządzeniem zakazy, a mianowicie zakaz rozpowszechniania informacji, które przedstawiają poglądy o charakterze wyraźnie jednostronnym dot. prospektów emisyjnych oraz zakaz publikacji alternatywnych wskaźników wyników poza prospektami emisyjnymi, jeśli nie zostały one w nich uwzględnione. Wydaje się, że obie te regulacje mają na celu eliminacje potencjalnego wpływu na decyzje inwestycyjne oraz zapewnienie upowszechniania się informacji zawartych w prospektach emisyjnych, które stanowią nadrzędne źródło wiedzy w zakresie oferty publicznej lub dopuszczenia do obrotu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ