Inicjatywa zmian – kolejna próba Rzecznika Praw Obywatelskich

Jedną z przyczyn projektowanej nowelizacji ustawy było stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Pismem z dnia 08.07.2024 r., Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o dokonanie analizy wielokrotnie proponowanej przez RPO zmiany w przepisach Kodeksu postępowania karnego. Postulowane zmiany dotyczyły treści art. 445 KPK.

Obecnie termin na wniesienie apelacji wynosi 14 dni od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem, bez względu na stopień skomplikowania oraz złożoność stanu faktycznego sprawy.

Wnioskowana przez RPO zmiana miałaby polegać na dodaniu do art. 445 KPK nowej jednostki redakcyjnej w postaci § 1a o następującej treści: „W przypadku przedłużenia terminu do sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku termin, o którym mowa w § 1, wynosi 30 dni. O terminie tym sąd zawiadamia stronę doręczając jej wyrok z uzasadnieniem. Jeżeli w zawiadomieniu termin ten wskazano błędnie, a strona się do niego zastosowała, apelację uważa się za wniesioną w terminie”.

Zgodnie z powyższym, w przypadku wydłużenia terminu do sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku, termin na wniesienie apelacji zostałby wydłużony do 30 dni.

Ponadto, jeśli termin złożenie apelacji został wskazany przez sąd błędnie tj. 30 zamiast standardowych 14 dni, a strona się do niego zastosowała- apelacja jest uważana za wniesioną w terminie.

Zobowiązanie resortu sprawiedliwości

Na ww. pismo RPO odpowiedział Arkadiusz Myrcha – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W piśmie datowanym na 17.07.2024 r., Wiceminister wskazał, że „problematyka przedłużenia terminu do wniesienia apelacji w sprawach karnym była przedmiotem analiz prowadzonych w Ministerstwie Sprawiedliwości we współdziałaniu z Komisją Kodyfikacyjną Prawa Karnego”, zaś „w przygotowanym projekcie ustawy postulat zgłoszony przez Pana Rzecznika został uwzględniony”.

Długo oczekiwana zmiana

Stanowisko przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości zostało przyjęte z entuzjazmem w środowisku prawniczym. Wprowadzenie postulowanej przez RPO zmiany z całą pewnością wpłynęłoby pozytywnie na realizacje gwarantowanego oskarżonym prawa do obrony oraz usprawniłoby pracę obrońców i pełnomocników procesowych w postępowaniu karnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ