Nowa klasyfikacja PKD – co warto wiedzieć?

0
140

Z dniem 1 stycznia 2025 r. wprowadzono nową Polską Klasyfikację Działalności PKD 2025, która zastępuje dotychczasową PKD z 2007 r. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności wprowadza sporo zmian, polegających na przekształceniach w zakresie grup, klas i podklas. Na co muszą być przygotowani polscy przedsiębiorcy?

Okres przejściowy w stosowaniu nowej klasyfikacji

Wprowadzenie PKD 2025 nie powoduje całkowitego zaprzestania stosowania wcześniejszej klasyfikacji – w ramach Rozporządzenia wprowadzono bowiem okres przejściowy, zgodnie z którym równocześnie z korzystaniem z nowej klasyfikacji nadal będzie można stosować PKD 2007 do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed wejściem w życie Rozporządzenia, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 r. Wyjątkiem są przedsiębiorcy prowadzący działalność określoną kodem 93.29.Z z PKD 2007 – mogą oni stosować ten kod nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.

Sposób wprowadzania zmian PKD w CEIDG i KRS

Nowi przedsiębiorcy rozpoczynający w 2025 r. działalność i rejestrujący się w CEIDG bądź KRS są zobowiązani do stosowania nowej klasyfikacji PKD 2025. Sprawa wygląda inaczej w przypadku podmiotów, które funkcjonują już na rynku, gdyż w większości przypadków, będą miały prawie 2 lata na dostosowanie się do wprowadzonych zmian.

W przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność podlegającą wpisowi w CEIDG, wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany w dotychczasowym wpisie będzie wymagało również dokonania modyfikacji w zakresie kodu PKD. System będzie więc w pewien sposób wymuszał ewentualne zmiany w zakresie PKD, nie pozwalając na zakończenie procesu składania wniosku bez ich uwzględnienia.

W przypadku podmiotów podlegających wpisowi do Rejestru Przedsiębiorców KRS procedura przedstawia się następująco:

  • przedsiębiorcy wpisani do KRS przed 01 stycznia 2025 r. będą zobowiązani do aktualizacji kodów PKD według nowej klasyfikacji, tylko przy dokonywaniu zmiany wpisu w zakresie przedmiotu działalności. W przypadku pozostałych wniosków o zmianę wpisu taka aktualizacja nie będzie konieczna i w okresie przejściowym w KRS przedmiot działalności może być ujawniony według klasyfikacji PKD 2007;
  • podmioty składające wniosek o rejestrację podmiotu do KRS po 01 stycznia 2025 r. (nawet jeśli założenie spółki nastąpiło jeszcze w 2024 r.) będą zobowiązane do wskazania przedmiotu działalności według nowej klasyfikacji PKD 2025.

Jeśli nie zaktualizujemy PKD do 31 grudnia 2026 r. – co wtedy?

Zgodnie z założeniami uzasadnienia do Rozporządzenia, w przypadku niedokonania zmiany w CEIDG, KRS bądź rejestrze REGON do 31 grudnia 2026 r., z dniem 01 stycznia 2027 r. nastąpi automatyczne przeklasyfikowanie kodów PKD na podstawie klucza powiązań znajdującego się w treści załącznika do Rozporządzenia. Na ten moment nie wiadomo jednak w jaki sposób będzie to realizowane – przepisy regulujące ten proces mają dopiero powstać.

Czy warto więc dokonywać aktualizacji w zakresie kodów PKD już teraz, czy może jednak wstrzymać się do czasu automatycznej zmiany, która ma nastąpić 01 stycznia 2027 r.? Warto rozważyć samodzielną zmianę, gdyż ta dokonana z urzędu może nie uwzględniać rzeczywistego przedmiotu działalności, a dodatkowo, stosowanie nowej klasyfikacji może być istotne już w trakcie okresu przejściowego np. w kontekście uzyskiwania dotacji czy korzystania z pomocy publicznej, gdzie jednym z wymogów formalnych przy składaniu wniosku jest posługiwanie się odpowiednim kodem PKD. Konieczne w niektórych przypadkach może okazać się również dostosowanie umów / statusów spółek w których określono przedmiot działalności według PKD 2007, przy czym takie zmiany muszą zostać dokonane przez wspólników / akcjonariuszy danego podmiotu – w tym zakresie zmiana z urzędu nie nastąpi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ