Obowiązująca od 9 września 2016 r. ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami z 9 czerwca 2016 r., zwana też nową ustawą kominową, doczekała się pierwszej nowelizacji.
Wszystko za sprawą ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym z 16.12.2016 r. (Dz.U.2016.2259), a dokładnie przepisów ją wprowadzających, które weszły w życie 1 stycznia 2017 r. (Dz.U.2016.2260). Na mocy art. 94 przepisów wprowadzających w nowej ustawie kominowej wprowadzano niewielkie, acz warte odnotowania zmiany.
Najważniejszą z nich jest dodanie w art. 4 ust. 7 in fine pkt 2), który wprowadza szereg dodatkowych warunków, jakie spółka dominująca z udziałem Skarbu Państwa i podmioty od niej zależne muszą spełniać by móc wypłacić członkom swoich zarządów część zmienną wynagrodzenia, o której mowa w nowej ustawie kominowej. Otóż, podmioty reprezentujące Skarb Państwa w takich spółkach zostały zobowiązane by uzależnić wypłatę części zmiennej wynagrodzenia od przesłanek określonych w art. 17–20, art. 22 i art. 23 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym.
Warunki te sprowadzają się do konieczności uregulowania w drodze uchwały walnego zgromadzenia lub w statucie m.in. następujących kwestii:
- obowiązku uzyskania zgody walnego zgromadzenia spółki na rozporządzenie składnikami aktywów trwałych;
- obowiązku uzyskania zgody walnego zgromadzenia spółki na zawarcie umów o usługi prawne, usługi marketingowe, usługi w zakresie stosunków międzyludzkich o wartości powyżej 500.000 zł netto;
- konieczności powoływania i odwoływania członków organu zarządzającego przez organ nadzorczy po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego;
- wprowadzenia wymogów wobec kandydatów na członków organów nadzorczych i zarządzających.
Nowelizacja wprowadza także do ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń przepis karny (art. 12a) skierowany do podmiotów uprawnionych do wykonywania praw udziałowych Skarbu Państwa, na mocy którego za uporczywie uchylanie się od wykonywania ciążących na nich z mocy tej ustawy obowiązków grozi im kara grzywny.
Ponadto, Ustawodawca zrezygnował w nowej ustawie kominowej z bezpośredniego definiowania spółki realizującej misję publiczną (art. 1 w ust. 3 pkt 9) w zamian odsyłając do analogicznej definicji z art. 2 pkt 8 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym.
Z uwagi na likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa należało też zmienić art. 3 ust. 3 ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń poprzez przyznanie kompetencji Prezesowi Rady Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia wzoru oświadczenia kandydata na członka rady nadzorczej reprezentującego Skarb Państwa, w którym zobowiązuje się on do kształtowania w danej spółce wynagrodzeń członków zarządu w sposób zgodny z nową ustawą kominową.
Znowelizowane przepisy nowej ustawy kominowej weszły w życie 1 stycznia 2017 r.
Z treścią ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym z dnia 16.12.2016 r. (Dz.U.2016.2260) można zapoznać się tu.
Aktualny tekst Ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami z 9 czerwca 2016 r. można zaś znaleźć tutaj.