Dnia 19.11.2018 r.  Prezydent RP podpisał ustawę o pracowniczych planach kapitałowych, która ma na celu utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu długotrwałego oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo w celu zabezpieczenia potrzeb życiowych przyszłych emerytów.

Pracownicze Plany Kapitałowe (dalej jako „PPK”) mają być obowiązkowo tworzone przez pracodawców w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez pracowników z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez nich 60. roku życia. Jednolity dla obu płci wiek uprawniający do wypłaty środków realizuje zasadę równego traktowania oraz odpowiada wymogom unijnym z Dyrektywy 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy.

Składki w ramach PPK mają być finansowane zarówno przez pracodawcę, jak i każdego pracownika. Należy przy tym zaznaczyć, że choć każdy zatrudniony zostanie wpisany do programu automatycznie, to jednak w każdej chwili będzie mógł z niego zrezygnować na podstawie pisemnej deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu, zachowując uprawnienie do ew. ponownego przystąpienia do programu w dowolnym momencie.

Powszechność systemu PPK nakłada na podmioty zatrudniające (pracodawców) obowiązek zawierania z instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK, jeżeli zatrudniają co najmniej jedną osobę. Obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK będzie wprowadzany stopniowo: od 1.07.2019 r. dla podmiotów, które zatrudniają co najmniej 250 osób; od 1.01.2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób; od 1.07.2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób, od 1.01.2021 r. dla pozostałych podmiotów oraz osób  zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych.

Niedostosowanie się przez pracodawcę do opisywanej regulacji może grozić odpowiedzialnością karną. Przykładowo – w przypadku podmiotu zatrudniającego lub osoby obowiązanej do działania w jego imieniu, niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK z odpowiednią instytucją podlegać będzie karze grzywny w wysokości do 1,5% wysokości funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu. Te same podmioty będą podlegać karze grzywny od 1000 zł do nawet 1 000 000 zł w przypadku, gdy nie zawrą umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, nie dokonają wpłaty do PPK lub nie będą prowadziły dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK.

Ustawa ma wejść w życie z 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem części regulacji, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ