Sejm znowelizował ustawę o wrogich przejęciach

0
1814

Sejm przyjął nowelizację ustawę o kontroli niektórych inwestycji zakładającą m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów mogących podlegać ochronie o przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłaniem paliw gazowych, produkcją renu oraz  wydobywaniem i przerobem rud metali na cele wojskowe. Ustawa w dniu 03.02.2016 r. została podpisana przez prezydenta.

Dnia 29.01.2016 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o kontroli niektórych inwestycji, którą w wersji pierwotnej uchwalono dnia 24.07.2015 r. (dalej jako „Ustawa”) Senat zaakceptował zmiany bez poprawek. Nowelizacja poszerza katalog przedsiębiorstw mogących podlegać szczególnej ochronie, o przedsiębiorstwa mające wpływ na bezpieczeństwo dostaw komponentów w łańcuchu produkcyjnym uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłem paliw gazowych.

Jednocześnie, w związku ze zmianą ustawy z dnia 19 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, art. 13 ust. 3 ustawy określający skład Komitetu Konsultacyjnego uzupełniony został o nowe działy zawarte w Ustawie, tj. o ministra właściwego do spraw energii, ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej oraz ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin.

Ustawa o ochronie niektórych inwestycji obowiązuje od października 2015 r. i ma w założeniu chronić strategiczne, z punktu widzenia interesu narodowego, spółki przed wrogim przejęciem przez podmioty zewnętrzne. Dotychczas ustawa obejmowała swoim zakresem spółki z sektorów: energetycznego, paliwowego, chemicznego, wojskowego i telekomunikacyjnego, które zapewniają bezpieczeństwo kraju. Nowe prawo zacznie obowiązywać dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

O uchwaleniu ustawy o kontroli niektórych inwestycji pisaliśmy tutaj.

Treść nowelizacji z 29.01.2016 r. dostępna jest tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ