SN o obliczaniu terminów z KSH

0
4857

Zgodnie z art. 401 § 1 KSH akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej 1/20 kapitału zakładowego mogą żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia. Żądanie powinno zostać zgłoszone nie później niż na 14 dni (w spółce publicznej nie później niż 21 dni) przed wyznaczonym terminem zgromadzenia. Sposób liczenia tych terminów niejednokrotnie przysparzał praktykom prawa wielu wątpliwości – zważając zwłaszcza na ochronny cel przepisu w stosunku do uprawnień akcjonariuszy mniejszościowych. W wyroku z dnia 9.01.2015 r. (sygn. akt: V CSK 180/14) sprawę tę rozstrzygnął Sąd Najwyższy, wskazując, że:

  1. dla sposobu obliczenia terminu określonego w art. 401 § 1 KSH należy stosować reguły przewidziane w art. 111 KC w zw. z art. 2 KSH, skoro z przepisów KSH nie wynika nic innego. Nie ma wątpliwości co do tego, że minimalny 21 dniowy termin dla skutecznego zgłoszenia żądania o uzupełnienie agendy walnego zgromadzenia akcjonariuszy powinien wpłynąć zawsze „przed wyznaczonym terminem zgromadzenia”;
  2. bieg terminu określonego w art. 401 § 1 zdanie trzecie KSH powinien zakończyć się jeden dzień przed wyznaczonym terminem walnego zgromadzenia akcjonariuszy, a rozpoczynać się w dniu zgłoszenia żądania uzupełnienia porządku obrad walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Chodzi tu bowiem o zgłoszenie takiego „żądania” nie później niż na 21 dni przed terminem zgromadzenia, a więc właśnie przynajmniej tyle dni powinno składać się na okres poprzedzający odbycie walnego zgromadzenia akcjonariuszy z uzupełnionym porządkiem dziennym (tzw. okres minimalny). Nie można zatem zgodzić się ze stanowiskiem, że dla ustalenia tego okresu nie może być jednak wliczony dzień, w którym doszło do zgłoszenia żądania uzupełnienia porządku walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

W najbliższym czasie na blogu pojawi się szersze opracowanie zagadnień poruszonych we wskazanym wyroku Sądu Najwyższego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ