W dniu 15.02.2016 r., ruszyła unijna platforma internetowa mająca za zadanie ułatwić rozwiązywanie sporów pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą przez niezależnego mediatora, nazywana w skrócie ODR (Online Dispute Resolution).
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE, które stanowi podstawę powstania platformy, ODR jest wielojęzyczną i interaktywną stroną internetową mającą ułatwić konsumentom i przedsiębiorcom niezależne, sprawiedliwe, szybkie i tanie pozasądowe rozstrzyganie sporów konsumenckich dotyczących zobowiązań umownych, wynikających z internetowych umów sprzedaży lub umów o świadczenie usług.
ODR, to więc nic innego, jak nowa forma pozasądowego rozwiązywania sporów w ramach ADR (Alternative Disupte Resolution), do których zalicza się m.in. arbitraż. Takie narzędzie daje możliwość nie tylko ograniczenia kosztownych i czasochłonnych sporów sądowych, ale przede wszystkim umożliwia skierowanie sprawy do podmiotów oferujących bezstronne, przejrzyste i szybkie metody ich alternatywnego rozwiązywania.
Trzeba jednak zaznaczyć, że z wprowadzeniem platformy ODR wiąże się nowy obowiązek informacyjny dla przedsiębiorców mających siedzibę w Unii Europejskiej oraz prowadzących e-sklepy. A mianowicie, są oni zobowiązani do informowania konsumentów o istnieniu platformy ODR oraz o możliwości wykorzystania jej w celu rozstrzygnięcia ew. powstałych sporów między stronami.
Dostęp do tanich i efektywnych sposobów rozwiązywania sporów konsumenckich wydaje się korzystny zarówno dla konsumentów, jak i dla przedsiębiorców. Pozwala uniknąć kosztów postępowania sądowego w przypadku drobnych roszczeń, a co istotniejsze ułatwia i zachęca do zakupów poza granicami kraju. Tym samym, rynek e-commerce został wzbogacony o ważny element, zaś spory konsumenckie weszły na nowy, wirtualny poziom.
Platforma ODR dostępna jest tutaj.