Ustawa kominowa pójdzie z dymem

0
1913

W dniu 18.04.2016 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Uchwalenie ustawy przez parlament oznaczać będzie odejście od archaicznych przepisów ustawy kominowej, która z jednej strony określała limity wynagrodzeń prezesów spółek państwowych i samorządowych, a z drugiej umożliwiała im uzyskiwanie dochodów np. poprzez pełnienie funkcji w radach nadzorczych spółek zależnych czy zawieranie kontraktów menedżerskich, do których określone limity nie znajdowały zastosowania.

Podstawową zmianą przewidzianą w projekcie ww. ustawy jest objęcie jej postanowieniami wszystkich spółek z udziałem Skarbu Państwa, a więc również tych, w których udział ten wynosi poniżej 50%. Co więcej, na mocy nowych przepisów, na całkowite wynagrodzenie prezesów będzie składało się wynagrodzenie stałe i zmienne. Poszczególne składniki wynagrodzenia będą natomiast uzależnione od wielkości spółki, skali prowadzonej działalności, liczby pracowników, osiąganych wyników czy realizacji celów inwestycyjnych i zarządczych. Ponadto prezesom będzie mogło także przysługiwać wynagrodzenie uzupełniające po zatwierdzeniu sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy oraz po udzieleniu absolutorium przez walne zgromadzenie.

Zgodnie z projektowanymi zmianami podstawą przeliczania zarobków prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa będzie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku. Wynagrodzenie kadry zarządzającej będzie określane w uchwale walnego zgromadzenia, na którym przedstawiciele Skarbu Państwa będą zobligowani do respektowania przepisów ustawy.

Ponadto projekt ustawy ustala również maksymalny, 6-miesięczny okres na jaki będzie mógł zostać ustanowiony zakaz konkurencji oraz uzależnia możliwość jego ustanowienia od warunku pełnienia funkcji członka zarządu przez okres minimum 3 miesięcy. Co więcej, w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy o zakazie konkurencji, były członek zarządu będzie zobowiązany do zapłaty kary umownej na rzecz spółki w wysokości nie niższej niż wysokość odszkodowania przysługującego mu za cały okres obowiązywania zakazu konkurencji.

Projekt przewiduje także uzależnienie wysokości wynagrodzenia członków rad nadzorczych od wielkości spółki, skali prowadzonej przez nią działalności, a także realnego nakładu pracy członków organu.

Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie jednolitych i przejrzystych zasad ustalania wynagrodzenia członków zarządów i rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod tym linkiem.

Treść projektu dostępna jest pod tym linkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ