W dniu 8.03.2018 r. Senat bez poprawek przegłosował projekt Ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników.

Nowelizacja wprowadza istotne zmiany dla kandydatów do Rad Nadzorczych spółek Skarbu Państwa, wybieranych przez pracowników tych spółek. Od takich osób nie będą wymagane: pozytywna opinia Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, wykształcenie wyższe oraz spełnienie innych wymogów określonych w art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym (np. wymóg złożenia egzaminu dla kandydata na członka rady nadzorczej). Osób tych nie będzie też dotyczył zakaz pozostawania w stosunku pracy (lub podobnym) ze spółką zależną (zakaz pozostawania przez pracowniczych członków rad nadzorczych w stosunku pracy lub podobnym z samą spółką już obecnie jest wyłączony).

Ponadto nowelizacja poszerza uprawnienia pracowników do udziału w wyborze członków organu nadzorczego spółek, które powstały w wyniku komercjalizacji i działają w ramach grupy kapitałowej. Umożliwia ona bowiem prawo udziału w wyborze członków rad nadzorczych również pracownikom spółek zależnych od spółek dominujących, które powstały w wyniku komercjalizacji.

Cel nowelizacji został określony w uzasadnieniu projektu ustawy: W ocenie projektodawców nowe rozwiązanie umożliwi wskazanie do organu nadzorczego kandydatów z grona pracowników, którzy wprawdzie nie spełniają wszystkich wymogów przewidzianych dla kandydata na członka organu nadzorczego, ale posiadają dostateczną wiedzę o spółce oraz zaufanie innych pracowników.

Nowelizacja wejdzie w życie w terminie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Obecnie czeka na podpis Prezydenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ