Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15.10.2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988) wprowadziło nowe przepisy dotyczące sposobu raportowania i składania deklaracji VAT. Pierwotnie regulacje miały wejść w życie w dniu 1.4.2020 r., jednakże, z uwagi na panującą epidemię COVID – 19, Ministerstwo Finansów na mocy tarczy antykryzysowej przesunęło termin wdrożenia ww. przepisów na dzień 1.10.2020 r. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany odnoszące się do obowiązku składania jednolitego pliku kontrolnego („JPK”).
Co to jest JPK?
JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, to zestaw informacji o dokonanych przez przedsiębiorcę transakcjach handlowych (zakupach i sprzedaży), który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres.
Głównym zadaniem wprowadzenia JPK było ułatwienie komunikacji z organami skarbowymi oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Wprowadzone z początkiem października zmiany w dotychczasowej strukturze JPK_VAT, tj. wycofanie deklaracji VAT-7, VAT-7K i JPK_VAT oraz zastąpienie ich nowym plikiem deklaracji JPK _V7 mają na celu uproszczenie ww. raportowania prowadzonych ewidencji dotyczących podatku VAT.
Kto składa JPK?
Wszyscy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT zobowiązani są do składania JPK. A zatem obowiązek ten dotyczy zarówno dużych, średnich, małych, jak i mikroprzedsiębiorców. JPK nie składają jednak osoby korzystające ze zwolnienia od podatku VAT wskazanego w art. 43 ust. 1 oraz art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106).
Nowy JPK_VAT
Dotychczas każdy czynny podatnik VAT zobowiązany był do wysłania zarówno deklaracji VAT, jak i pliku JPK_VAT. Na gruncie nowych przepisów obowiązek ten został uchylony. Od 1.10.2020 r. obowiązuje nowy plik JPK określony strukturą JPK_V7M (w przypadku rozliczeń miesięcznych) oraz JPK_V7K (w przypadku rozliczeń kwartalnych). Oznacza to, że nie będzie już możliwości składania deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K w inny sposób niż poprzez nowy JPK. Przedsiębiorcy będą zatem przesyłać tylko jeden plik JPK, będący połączeniem pliku JPK _VAT i deklaracji VAT, poszerzony o dodatkowe informacje, które czynny podatnik VAT będzie zobowiązany raportować w części ewidencyjnej pliku JPK _V7.
Co więcej, nowy plik JPK_VAT zastąpi oraz połączy w jeden zbiorczy plik m.in. VAT-ZD (zawiadomienie o skorygowaniu podatku należnego), VAT-ZT (wniosek o przyspieszenie zwrotu podatku VAT) oraz inne formularze załączane do deklaracji VAT-7/VAT-7K, które obecnie dołączane są jako osobne dokumenty.
Należy przy tym pamiętać, iż korekta złożonych przed październikiem deklaracji VAT będzie odbywać się nadal na starych zasadach, czyli za pomocą korekty deklaracji VAT, a nie poprzez nowy plik JPK.
Nowa struktura JPK_VAT z deklaracją V7M/V7K
Nowa struktura JPK składa się z dwóch części:
- deklaracyjnej (zastępującej poprzednio obowiązującą deklarację VAT), którą stanowią dane podatnika oraz informacje o zakupach i sprzedaży za dany okres);
- informacyjnej (zastępującej poprzednio obowiązujący plik JPK_VAT), która zawiera szczegółowe informacje m.in. o wysokości podstawy opodatkowania, wartości sprzedaży bez podatku oraz wysokości podatku należnego.
Jak złożyć nowy JPK_VAT?
Nowy JPK wysyłany jest wyłącznie drogą elektroniczną, a zatem może zostać podpisany profilem zaufanym, elektronicznym podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi. Poprawne złożenie nowego pliku JPK_VAT zostanie potwierdzone Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO).
Pamiętajmy, że JPK_VAT ma charakter informacji podatkowej, dlatego niezłożenie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe. W zależności od zakwalifikowania czynu jako wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe, kara grzywny może wynosić odpowiednio do 42 000 zł bądź nawet do 21 160 000 zł.
Kiedy złożyć JPK?
Obowiązują dwa rodzaje rozliczeń do 25 dnia miesiąca za poprzedni okres rozliczeniowy:
- miesięczne – JPK_V7M;
- kwartalne – JPK_V7K.
W przypadku rozliczeń miesięcznych przedsiębiorca jest zobowiązany do wypełniania zarówno części ewidencyjnej, jak i deklaracyjnej JPK_V7M. Natomiast podatnicy kwartalni obowiązani są co miesiąc dostarczać wypełnioną część ewidencyjną, a w ostatnim miesiącu kwartału część ewidencyjną i deklaracyjną.
Kody identyfikujące (GTU)
Podatnicy VAT na mocy nowych przepisów są zobowiązani do posługiwania się kodami identyfikacyjni (tzw. GTU) na niektóre towary i usługi, które są szczególnie narażone na nadużycia podatkowe. Ustawodawca wyróżnił 13 grup takich towarów i usług, są nimi:
przy sprzedaży towarów:
- GTU_01 – napoje alkoholowe;
- GTU_02 – benzyny lotnicze, benzyny silnikowe, gaz płynny, oleje napędowe;
- GTU_03 – oleje opałowe;
- GTU_04 – wyroby tytoniowe;
- GTU_05 – odpady;
- GTU_06 – urządzenia elektroniczne oraz części i materiały do nich;
- GTU_07 – pojazdy oraz części samochodowe;
- GTU_08 – metale szlachetne oraz nieszlachetne;
- GTU_09 – leki oraz wyroby medyczne;
- GTU_10 – budynki, budowle i grunty.
przy świadczeniu usług:
- GTU_11 – w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych;
- GTU_12 – o charakterze niematerialnym (np. usługi doradcze, księgowe, prawne);
- GTU_13 – transportowych i gospodarki magazynowej.
Podsumowanie
Celem wprowadzenia wyżej opisanych zmian jest m.in. uproszczenie raportowania VAT poprzez połączenie dotychczas składanej deklaracji VAT i pliku JPK_VAT w jeden plik elektroniczny – strukturę JPK_VAT z deklaracją – JPK V7M oraz JPK V7K, dzięki czemu czynni podatnicy VAT nie będą składać odrębnie dublujących się informacji. Tym samym zmniejszy się liczba dokumentów przetwarzanych przez urzędy skarbowe, co ułatwi i przyśpieszy kontrolę podatników. Pierwsze rozliczenie według nowych, powyżej opisanych zasad, nastąpi za miesiąc październik 2020 roku, a zatem nowy plik trzeba będzie przesłać do 25.11 bieżącego roku.