W dniu 20.12.2017 r. Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych podjął Uchwałę nr 1537/2017 w sprawie zmiany regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu (dalej odpowiednio jako: „Uchwała” i „ASO”), której celem jest dostosowanie obowiązujących w ASO regulacji do zmieniających się warunków rynkowych oraz oczekiwań uczestników obrotu w Alternatywnym Systemie. W niniejszym wpisie wskazujemy na najważniejsze zmiany jakie wprowadziła powzięta Uchwała. W związku z okresem sprawozdawczym, szczególnie należy zwrócić uwagę na te dotyczące zawartości raportów rocznych i półrocznych.
Zmiany w części ogólnej Regulaminu ASO
Zmiany dotyczące części ogólnej Regulaminu ASO mają na celu uproszczenie procedury składania dokumentów związanych z wprowadzeniem instrumentów finansowych emitentów do obrotu w ASO oraz wyznaczaniem pierwszego dnia notowania instrumentów finansowych. Dodano postanowienie, zgodnie z którym w sytuacji gdy dane informacje lub dokumenty zostały załączone do innego wniosku emitenta uprzednio złożonego do Organizatora Alternatywnego Systemu, a równocześnie ich treść nie uległa zmianie, emitent zamiast ponownego składania tych informacji lub dokumentów może złożyć we wniosku lub odrębnym piśmie odpowiednie oświadczenie wraz ze wskazaniem daty uprzedniego złożenia danych informacji lub dokumentów do Organizatora Alternatywnego Systemu.
Dodatkowo wprowadzono zmiany dot. zawieszania obrotu instrumentami finansowymi i wykluczania instrumentów finansowych z obrotu. Organizator ASO podejmuje skoordynowane decyzje o zawieszeniu bądź wykluczeniu z obrotu instrumentów finansowych niezwłocznie po uzyskaniu informacji o zawieszeniu bądź wykluczeniu instrumentów z obrotu na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez BondSpot S.A. w sytuacji kiedy wykluczenie czy też zawieszenie następuje w związku z podejrzeniem wykorzystywania informacji poufnej, bezprawnego ujawnienia informacji poufnej, manipulacji na rynku lub z podejrzeniem naruszenia obowiązku publikacji informacji poufnej o emitencie lub instrumencie finansowym, chyba że takie zawieszenie bądź wykluczenie mogłoby spowodować poważną szkodę dla interesów lub prawidłowego funkcjonowania na rynku. Ponadto, termin po upływie którego decyzja staje się wykonalna został skrócony z 10 dni roboczych do 5.
Zmiany odnoszące się do dokumentów informacyjnych
Rozszerzony został również katalog informacji przekazywanych na podstawie Załącznika nr 1 do Regulaminu ASO. Wprowadzono m.in. wymóg zamieszczenia w dokumencie informacyjnym podstawowym oraz w dokumencie informacyjnym podstawowym dla dłużnych instrumentów finansowych wybranych danych finansowych spółek zależnych emitenta nieobjętych konsolidacją, które zawierają podstawowe pozycje rocznego sprawozdania finansowego. Sytuacja ta dotyczy przypadku, w którym emitent tworzy grupę kapitałową i nie sporządza skonsolidowanych sprawozdań finansowych lub skonsolidowane sprawozdania finansowe nie obejmują danych wszystkich jednostek zależnych.
Jednocześnie w zakresie dokumentu informacyjnego dla dłużnych instrumentów finansowych, w przypadku ustanowienia zastawu lub hipoteki jako zabezpieczenia wierzytelności wynikających z dłużnych instrumentów finansowych, wprowadzono możliwość zamieszczenia skrótu wyceny przedmiotu zastawu lub hipoteki dokonanej przez uprawniony podmiot.
W przypadku zawarcia umowy z administratorem hipoteki, administratorem zastawu, administratorem zabezpieczeń lub bankiem-reprezentantem odnoszącej się do dłużnych instrumentów finansowych objętych dokumentem informacyjnym, został wprowadzony obowiązek zamieszczenia kopii tej umowy w dokumencie informacyjnym dla tych instrumentów finansowych.
Zmiany zakresu informacji przekazywanych w raportach okresowych
Emitent, który korzysta ze zwolnienia z obowiązku objęcia konsolidacją spółki zależnej, w świetle nowych przepisów obowiązany jest do wskazania w raporcie kwartalnym oraz w raporcie rocznym wybranych danych finansowych spółki zależnej, które zawierają podstawowe pozycje kwartalnego i rocznego sprawozdania finansowego.
Zmianie uległ również zakres informacji zawartych w raportach rocznych emitentów oraz w skonsolidowanych raportach rocznych grup kapitałowych emitentów wskutek rozszerzenia ich o stanowisko organu zarządzającego wraz z opinią organu nadzorującego emitenta odnoszące się do wydanej przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych opinii z zastrzeżeniem, opinii negatywnej lub odmowy wyrażenia opinii do badanego sprawozdania finansowego.
Dodatkowo termin przekazania skonsolidowanego raportu kwartalnego oraz skonsolidowanego raportu rocznego grupy kapitałowej emitenta nie może być późniejszy niż termin przekazania raportu kwartalnego oraz raportu rocznego emitenta. Analogiczne zmiany zaszły w zakresie informacji przekazywanych w raportach półrocznych oraz raportach rocznych przez emitentów dłużnych instrumentów finansowych w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst.
Zmiany odnoszące się do raportów kwartalnych oraz półrocznych mają zastosowanie po raz pierwszy do raportów sporządzonych odpowiednio za kwartał oraz półrocze rozpoczynające się po dniu 31.12.2018 r. Natomiast zmiany dotyczące raportów rocznych – do raportów sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 31.12.2016 r.
Współautorami wpisu są adwokat Agnieszka Mikołajska oraz Łukasz Suwalski.
Źródło: