Zmiany w adresach przedsiębiorców wpisanych do CEIDG

0
2217

Nowelizacja Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.), która weszła w życie w dniu 19 maja 2016 r. w dużej mierze wpływa na dotychczasowe unormowania adresów przedsiębiorców rejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Regulacja przewiduje, że obowiązkowemu wpisowi podlegać będą informacje o adresie zamieszkania przedsiębiorcy, jego adres do doręczeń oraz adresy, pod którymi wykonywana jest działalność czy to w formie głównego miejsca wykonywania działalności czy też oddziału, jeżeli taki został utworzony. Ponadto ustawodawca zdecydował, że przedsiębiorcy muszą wykazywać tytuł prawny do lokalu, którego adres został uwidoczniony we wpisie. Co ważne poświadczenie prawa do nieruchomości nie jest konieczne do przedstawienia jako załącznik w procesie wnioskowania o wpis w CEIDG. Ustawa wymaga jedynie, aby przedsiębiorca dysponował wskazanym tytułem prawnym na wezwanie właściwego organu. Tytuł prawny do nieruchomości, w której mieści się ujawniany adres może stanowić między innymi umowę najmu, akt własności, a także umowę o korzystanie z usług co raz bardziej popularnych wirtualnych biur.

Ustawa w art. 35 ust. 2a przewiduje sankcje za brak tytułu do nieruchomości w postaci obligatoryjnego wykreślenia wpisu przedsiębiorcy z ewidencji przez ministra właściwego ds. gospodarki. Stanie się tak, jeżeli mimo wezwania przez organ ewidencyjny, przedsiębiorca w terminie 7 dni od otrzymania wezwania nie przedstawi tytułu prawnego do nieruchomości bądź nie dokona zmiany wpisu. Wykreślenie następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Wprowadzone obostrzenie ma na celu poprawę przestrzegania zasady zgodności danych wpisanych w CEIDG ze stanem rzeczywistym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ