W dniu 11 maja 2017 r. Sejm przyjął z poprawkami Senatu nowelizację do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Prace nad nowelizacją prowadzone były od prawie 2 lat, a zmiana ustawy ma na celu implementację do polskiego porządku prawnego Dyrektywy 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, zmieniającą dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG oraz uchylającą dyrektywę Rady 84/253/EWG oraz ma służyć dostosowaniu obowiązujących przepisów krajowych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego, uchylającego decyzję Komisji 2005/909/WE.

Najistotniejsze zmiany wynikające z Ustawy dotyczą powoływania i funkcjonowania komitetów audytu w spółkach, których papiery wartościowe są notowane na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Ustawa wprowadza rozbudowany katalog kryteriów niezależności członków komitetu audytu oraz dodatkowo stanowi, że co najmniej większość członków komitetu audytu, w tym przewodniczący, powinna spełniać kryteria niezależności.

W celu wzmocnienia pozycji komitetu audytu Ustawa przewiduje, że w jego skład powinno wchodzić co najmniej trzech członków, spośród których przynajmniej jeden powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych. Dodatkowo poszerzono kompetencje komitetu audytu w odniesieniu do współpracy z biegłymi rewidentami, jak również w zakresie kontroli niezależności biegłych rewidentów.

Spółki notowane na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., ich zarządy, komitety audytu i rady nadzorcze pełniące funkcje audytowe zostaną objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, która uzyska prawo do kontroli wypełnienia obowiązków określonych w Ustawie przez spółki i ich organy. Komisja Nadzoru Finansowego otrzymała także prawo do nakładania sankcji za niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie obowiązków ustawowych.

Zgodnie z powyższym, spółka, członek jej zarządu lub innego organu zarządzającego albo rady nadzorczej lub innego organu nadzorczego lub komitetu audytu oraz podmioty z nimi powiązane oraz powiązane osoby trzecie w przypadku stwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego naruszenia przepisów Ustawy dotyczących powoływania i funkcjonowania komitetu audytu podlegają karze administracyjnej w wysokości:

– 10% rocznych przychodów spółki netto ze sprzedaży towarów i produktów – w odniesieniu do emitentów;

– 250.000 zł – w odniesieniu do osób fizycznych.

Spółki objęte przepisami Ustawy będą zobowiązane w terminie czterech miesięcy od dnia wejścia w życie do wdrożenia nowych zasad działania komitetów audytów i rad nadzorczych.

Ustawa aktualnie oczekuje na podpisanie przez Prezydenta i wejdzie w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić na tej stronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ