Tarcza antykryzysowa to przygotowany przez rząd program, o wartości 212 mld PLN, w odpowiedzi na kłopoty ekonomiczno-gospodarcze polskich przedsiębiorstw spowodowane wprowadzeniem w dniu 12 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego na obszarze całego kraju w wyniku panującej pandemii koronawirusa. Inicjatywa stanowi tzw. pakiet osłonowy, którego głównym celem jest utrzymanie miejsc pracy, a także istnienia polskich przedsiębiorstw. Wsparcie firm w zachowaniu płynności finansowej ma nastąpić m.in. poprzez zawieszenie części nałożonych na nie obowiązków.

W związku z powyższym, weszła w życie ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: „Ustawa”). Poniżej zaprezentowane zostały filary oraz najważniejsze założenia tzw. tarczy antykryzysowej. Szczegółowe zaś informacje o wszystkich narzędziach i sposobach wnioskowania o pomoc znaleźć można na stronie internetowej: www.gov.pl/TarczaAntykryzysowa.

5 FILARÓW TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ

  1. Bezpieczeństwo Pracowników
  2. Finansowanie Przedsiębiorstw
  3. Ochrona Zdrowia
  4. Wzmocnienie Systemu Finansowego
  5. Program Inwestycji Publicznych

GŁÓWNE ELEMENTY TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ 

Zwolnienie z ZUS

  • Zwolnienie jednoosobowych i małych firm zatrudniających do 9 osób z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz ubezpieczenia zdrowotne, przez okres 3 miesięcy (pod warunkiem prowadzenia działalności przed 1 lutego 2020 r.).
  • Powyższe zwolnienie odnosić się ma również do prowadzących działalność gospodarczą i opłacających składki wyłącznie za siebie, jeśli przychód z prowadzonej działalności nie był wyższy od 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2020 r.
  • Czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej w należnościach skarbowych i ZUS.

Świadczenie postojowe

  • Świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. PLN dla zleceniobiorców i samozatrudnionych wykazujących przychód poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Wydłużony termin płatności zaliczek na podatek dochodowy

  • Zaliczki na podatek dochodowy pobrane za marzec i kwiecień 2020 r. od przychodów – m.in. ze stosunku służbowego, stosunku pracy, umów zlecenia, umów o dzieło, z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych – płatne w terminie do 1 czerwca 2020 r. w przypadku płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców

  • Niskooprocentowane pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 marca 2020 r. ze środków Funduszu Pracy do 5 tys. PLN na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Odliczenie straty i darowizn od dochodu

  • Odliczenie od dochodu za 2019 r. straty poniesionej w 2020 r. (maks. 5 mln PLN) – dotyczy podatników PIT i CIT, którzy w 2020 r. osiągną przychody z działalności gospodarczej niższe o co najmniej 50% od przychodów uzyskanych z tej działalności w 2019 r.
  • Odliczenie od dochodu darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19.

Dofinansowanie wynagrodzeń

  • Częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowników za czas przestoju ekonomicznego do wysokości 40% przeciętnego wynagrodzenia.
  • Środki dla pracodawcy na opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników należnych od pracodawcy od przyznanych świadczeń.

VAT

  • Odroczenie obowiązku składania nowego pliku JPK_VAT z 1 kwietnia 2020 r. na dzień 1 lipca 2020 r. dla wszystkich podatników.
  • Przesunięcie terminu stosowania nowej matrycy stawek VAT o 3 miesiące, tj. od 1 lipca 2020 r.

PCC

  • Zwolnienie z PCC umowy pożyczki zawartej do dnia 31 sierpnia 2020 r.

Ceny transferowe i schematy podatkowe

  • Wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych do 30 września 2020 r.
  • Przedłużenie terminów dot. schematów podatkowych, w tym zawieszenie rozpoczętych terminów, nie dłużej niż do 30 czerwca 2020 r.

Najem, użytkowanie wieczyste, podatek od przychodów z budynków

  • Przedłużenie na dotychczasowych warunkach czasu obowiązywania umowy najmu (lokali mieszkalnych i o innym przeznaczeniu) do dnia 30 czerwca 2020 r. na podstawie oświadczenia woli najemcy.
  • Przesunięcie terminu wnoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego oraz opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności do 30 czerwca 2020 r.
  • Fakultatywne przesunięcie terminu do zapłaty podatku od przychodów z budynków za miesiące marzec-maj 2020 r. do 20 lipca 2020 r. (gdy przychody niższe o co najmniej 50 %).

Posiedzenia organów spółek kapitałowych z wykorzystaniem nowych technologii

  • Możliwość odbywania posiedzeń zarządów i rad nadzorczych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych z wykorzystaniem nowych technologii, tj. w szczególności w trybie telekonferencji albo wideokonferencji.
  • Możliwość podejmowania przez zarządy i rady nadzorcze uchwał w trybie pisemnym lub za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, bez konieczności zawarcia w umowie spółki lub jej statucie odpowiedniego upoważnienia.

Z tekstem Ustawy mogą Państwo zapoznać się pod tym linkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ