Autorami wpisu są Karol Szymański i Justyna Przybyłek.

Aktualnie Rada Ministrów pracuje nad propozycjami zmian w ustawie o ofercie publicznej w związku potrzebą dostosowania prawa krajowego do regulacji unijnych ujednolicających wśród państw członkowskich m.in. relacje akcjonariuszy ze spółką czy zasady oferowania papierów wartościowych. Przy okazji przedmiotowych działań legislacyjnych polski ustawodawca z własnej inicjatywy zamierza dokonać kilku modyfikacji obecnego systemu normatywnego, na które warto się przygotować.

W celu wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/828 z dnia 17.5.2017 r. zmieniającej dyrektywę 2007/36/WE w zakresie zachęcania akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania („Dyrektywa”) oraz w celu zapewnienia stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z dnia 14.6.2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchylenia dyrektywy 2003/71/WE, trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw („Projekt ustawy” lub „Projekt”).

Projekt zakłada wiele zmian dotyczących stosunków spółki publicznej z jej akcjonariuszami, jak chociażby wymóg wprowadzenia polityki wynagrodzeń członków organów zarządczych i nadzorczych spółek, w stosunku do której głos akcjonariuszy może mieć charakter wiążący bądź doradczy.

Wartą podkreślenia zmianą dokonywaną w Ustawie o ofercie publicznej[1] – wprowadzaną do krajowego systemu prawa niejako przy okazji implementacji Dyrektywy – jest podniesienie progu uprawniającego do ogłoszenia przymusowego wykupu akcji spółki publicznej przez akcjonariusza większościowego z 90% do 95% ogólnej liczby głosów. Pozostałe kluczowe uregulowania odnoszące się do instytucji squeeze out jak termin właściwy dla realizacji wykupu, czy sposób ustalenia ceny akcji na potrzeby realizacji wykupu, pozostają bez zmian (przy czym doprecyzowaniu ulec mają zasady określania wspomnianej ceny w odniesieniu do papierów wartościowych wprowadzonych wyłącznie do alternatywnego systemu obrotu). Powyższe zmiany, zgodnie z uzasadnieniem Projektu, podyktowane są m.in. chęcią pełniejszej ochrony akcjonariuszy mniejszościowych.

Biorąc natomiast pod uwagę cel, dla którego wykorzystywany jest squeeze out w spółkach publicznych, należy zasygnalizować, że zaostrzenie warunków koniecznych do realizacji procedury przymusowego wykupu akcji może w praktyce utrudnić wycofanie akcji spółki z obrotu giełdowego w przyszłości.

Jednocześnie, na marginesie zauważyć należy, że przywołana modyfikacja Ustawy o ofercie publicznej – wbrew tezie postawionej w uzasadnieniu do Projektu – nadal nie prowadzi do zrównania sytuacji akcjonariuszy publicznych i niepublicznych w omawianym zakresie. Stosownie bowiem do art. 418 § 1 KSH przymusowy wykup w spółce, której żadna akcja nie jest przedmiotem dematerializacji, zainicjować mogą akcjonariusze posiadający nie mniej niż 95% kapitału zakładowego. W odniesieniu zaś do spółek publicznych – wedle projektowanych regulacji – squeeze out można przeprowadzić po osiągnięciu lub przekroczeniu progu 95% ogólnej liczby głosów, niezależnie od tego, jaką cześć kapitału zakładowego emitenta reprezentują akcje uprawniające do tych głosów. Innymi słowy, w przypadku występowania w spółce publicznej akcji uprzywilejowanych co do głosu (co regulacyjnie nie jest wykluczone), pomimo zmian wprowadzanych na poziomie Projektu, nadal „łatwiej” będzie przeprowadzić squeeze out w spółce publicznej niż w ramach tego samego podmiotu już po jego delisting-u.

Prace nad Projektem ustawy trwają i należy być przygotowanym na zmiany w niedalekiej przyszłości.

W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu (karol.szymanski@rkkw.pl).

[1] Pełna nazwa obecnie obowiązującego aktu normatywnego: ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29.7.2005 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 623) („Ustawa o ofercie publicznej”).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ