Dnia 27 września 2017 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszony został projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. W zakresie dotyczącym prawa spółek, przewiduje on wprowadzenie szeregu nowych przepisów, mających na celu ustawowe rozstrzygnięcie kilku niezwykle kontrowersyjnych zagadnień prawnych.
Działania „fałszywych” organów spółek
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na proponowaną treść art. 41 KSH, zgodnie z którym do czynności prawnych dokonanych lub umów zawartych w imieniu spółki przez jej organ przekraczając zakres umocowania lub przez osobę nie będąca jej organem (tzw. „fałszywego” piastuna organu), zastosowanie mają znaleźć przepisy dotyczące pełnomocnika działającego bez umocowania lub z przekroczeniem jego granic. Postanowiono zatem przychylić się do licznych głosów przedstawicieli doktryny, zdaniem których brak jest podstaw dla różnicowania skutków prawnych dokonania wadliwej czynności przez „fałszywego” pełnomocnika i „fałszywy” organ spółki.
Skład zarządu spółki partnerskiej
W odniesieniu do spółek partnerskich, jako spółek osobowych, proponuje się, aby członkiem zarządu takiej spółki musiał być co najmniej jeden partner. Pozostałymi członkami zarządu mogłyby być osoby trzecie. Proponuje się zatem rozstrzygnięcie ograniczające dowolność w tym zakresie.
Kapitał rezerwowy w sp. z o.o.
W przypadku spółek z o.o. proponuje się, aby ewentualne „agio” (nadwyżka ponad wartością nominalną obejmowanych udziałów) można było przeznaczać także na kapitał rezerwowy, a nie tylko (jak jest obecnie) na kapitał zapasowy. Celem projektodawcy jest „uwolnienie” agio, poprzez dopuszczenie do korzystania przez spółkę z nadwyżki pieniężnej, a nie „zamrożenie” jej w kapitale zapasowym. Dodatkowo proponuje się, aby o użyciu kapitału rezerwowego mógł decydować zarządu lub rada nadzorcza spółki – o ile takie rozstrzygnięcie zostanie przewidziane w umowie spółki. W zamierzeniu projektodawcy przyczynić ma się to do łatwiejszego finansowania działalności spółki.
Zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji
Przedstawiony projekt zawiera również rozwiązanie, zgodnie z którym, zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji następuje przez zmianę dokonaną według ogólnych reguł KC, a nie w trybie właściwym dla dokonywania zmian umowy spółki przewidzianym w art. 255 § 1 w zw. z art. 246 § 1 KSH dla spółek wpisanych już do rejestru (tj. w trybie uchwały podejmowanej co do zasady większością 2/3 głosów).
Rezygnacja piastunów organów spółki kapitałowej
Należy również podkreślić, iż zgodnie z ogłoszonym projektem ustawy, członkowie zarządów spółek kapitałowych swoje oświadczenia o rezygnacji powinni składać spółce (tj. zgodnie z zasadami reprezentacji biernej spółki), a nie na przykład zgromadzeniu, czy radzie nadzorczej spółki. Proponuje się również, aby jedyny członek zarządu lub wszyscy członkowie zarządu składający rezygnacje jednocześnie, powiadamiali o swojej rezygnacji sąd rejestrowy (art. 202 § 6 oraz art. 369 § 7 KSH). Rozwiązanie to ma na celu zapobiec istnieniu osób prawnych bez organów właściwych do ich reprezentowania.
Warto również dodać, że zgodnie z przygotowanym projektem ustawy, członek rady nadzorczej powinien składać oświadczenie o rezygnacji spółce, a nie organowi który go powołał. Uznaje się, że reguła ta obowiązywać powinna zarówno w spółce z o.o., jak i spółce akcyjnej.
Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod niniejszym linkiem.