W Radzie Ministrów rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym jak i również innych ustaw powiązanych. Celem ustawy ma być przede wszystkim doprecyzowanie niektórych przepisów zeszłorocznej ustawy oraz usunięcie istniejących wątpliwości interpretacyjnych, które nakreśliła praktyka jej stosowania.

Jednymi z najważniejszych z punktu widzenia praktyki będą prawdopodobnie zmiany w przepisach innych ustaw niż ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym, tj. np. w ustawie o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, której stosowanie powodowały liczne wątpliwości interpretacyjnych, które pojawiły się od czasu ich wejścia w życie.

Zmiany dotyczyć mają rozwiania wątpliwości co do spornych kwestii i wyjaśnić bądź wprowadzić rozwiązania takie jak:

  • doliczanie podatku od towarów i usług do wynagrodzenia członków organów zarządzających spółek;
  • wprowadzenie ograniczeń w zakresie pełnienia przez członków organów zarządzających funkcji w organach innych spółek;
  • wprowadzenie możliwości, aby w projektach uchwał w sprawie wynagrodzeń zostały przyznane członkom organów zarządzających uprawnienia do płatnej przerwy w świadczeniu usług zarządzania w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni, innych niż soboty i dni ustawowo wolne od pracy, w roku obrotowym; ponadto projekty uchwał w sprawie wynagrodzeń będą mogły także przewidywać uprawnienia członków organu zarządzającego do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń, które mogą być przyznane przez walne zgromadzenie na podstawie art. 378 § 2 Kodeksu spółek handlowych lub zgromadzenie wspólników na podstawie art. 2031 Kodeksu spółek handlowych.

Projekt ma także uchylić art. 11 ust. 2 ustawy, zawierający kompetencje ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa. Zmiany w art. 21 mają na celu wskazanie właściwych organów, którym będzie przekazywana informacja w sprawie realizacji obowiązku polegającego na ukształtowaniu i stosowaniu w spółce zasad wynagradzania członków organu zarządzającego i członków organu nadzorczego określonych tą ustawą.

Celem przeprowadzenia dokładnej analizy prawnej projektowanych zmian poczekać należy na ogłoszenie treści samego projektu. Niewątpliwie liczyć jednak należy na to, że ustawodawca postara się odnieść co najmniej do większości problemów prawnych które nakreśliła praktyka stosowania zmienianych ustaw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ