Jak długo obawiać się naruszeń obowiązków informacyjnych?

0
1794

Decyzją z dnia 19.07.2016r. Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę w wysokości 800 tys. złotych na Petrolinvest S.A. za nienależyte wykonywanie obowiązków informacyjnych i postanowiła o  bezterminowym wykluczeniu akcji Spółki z obrotu na rynku regulowanym.

Najwcześniejsze z wykrytych naruszeń miało miejsce w 2008 roku. Tak długi czas weryfikacji przez KNF poprawności wykonywania obowiązków informacyjnych może powodować niepewność co do sytuacji gospodarczej spółek.

Istotny w powyższej kwestii może okazać się wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2.02.2016r. w sprawie o sygn. II GSK 2593/14. NSA stawia w nim tezę, zgodnie z którą „do pieniężnych kar administracyjnych nakładanych za naruszenie przepisów prawa rynku kapitałowego stosuje się terminy przedawnienia określone w prawie podatkowym. Oznacza to, że pomiędzy zakończeniem roku kalendarzowego, w którym doszło do naruszenia będącego podstawą nałożenia sankcji, a doręczeniem pierwszej decyzji Komisji Nadzoru Finansowego ustalającej karę pieniężną nie może upłynąć więcej niż trzy lata”.

W uzasadnieniu Sąd wskazał na pojawiające się w doktrynie i judykaturze rozbieżności stanowisk w zakresie możliwości odpowiedniego stosowania przepisów o przedawnieniu zawartych w Ustawie – Ordynacja podatkowa. Ponadto, NSA upatruje przyczynę braku jednolitej linii orzeczniczej w małej adekwatności przepisów Ordynacji podatkowej do kar administracyjnych za naruszenie przepisów prawa rynku kapitałowego.

W wyroku Sąd powołał się także na liczne postulaty piśmiennictwa i judykatury – a także Rzecznika Praw Obywatelskich – potrzeby wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę jasnych przepisów określających termin przedawnienia karalności naruszeń obowiązków informacyjnych.

Obecnie Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje społeczne ws. projektu Ustawy o zmianie Ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego i niektórych innych ustaw. W proponowanej przez resort nowelizacji do KPA wprowadzony zostaje przepis stanowiący, że kara administracyjna nie może zostać nałożona, jeżeli upłynęło 5 lat od naruszenia albo od wystąpienia skutków naruszenia.

Proponowana nowelizacja bez wątpienia korzystnie wpłynęłaby na pewność prawa – wprowadzenie przepisu ustanawiającego termin przedawnienia kar administracyjnych do KPA położyłoby kres wszelkim rozbieżnościom interpretacyjnym w tym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ