Od 1.7.2019 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 9.11.2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz.U. poz. 2243), co komentowaliśmy w niedawnej publikacji. Zmiany dotyczą obowiązkowej dematerializacji obligacji, listów zastawnych (nieemitowanych w drodze oferty publicznej i w odniesieniu do których emitent nie zamierza ubiegać się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzenie do ASO) oraz certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusz inwestycyjny zamknięty (niebędący publicznym funduszem inwestycyjnym zamkniętym).

Powyższa regulacja wprowadza także obowiązek skorzystania z usług agenta emisji. Nasuwa się więc pytanie kto może być agentem emisji. W odpowiedzi na to pytanie pomaga Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który w stanowisku Urzędu KNF w sprawie wejścia w życie instytucji agenta emisji wyjaśnia kilka kluczowych kwestii.

Zgodnie ze stanowiskiem KNF agentem emisji nie może być emitent ani sprzedający…

Agentem emisji obligacji nie może być emitent ani sprzedający (oferujący), a to z uwagi na konieczność zawarcia pomiędzy nimi a agentem emisji umowy. Kolejnym argumentem dla takiego stanowiska jest obowiązek zachowania przez agenta niezależności oraz brak możliwości świadczenia usług na swoją rzecz (w sytuacji, gdy dany podmiot należy do grona uprawnionych do pełnienia funkcji agenta emisji).

…ani też biuro maklerskie.

Biuro maklerskie będące wyodrębnioną jednostką organizacyjną banku nie posiada bowiem podmiotowości prawnej, co stanowi przeszkodę w zawarciu umowy przez agenta.

Agentem emisji może być bank powierniczy…

…a właściwie jednostka banku zajmująca się działalnością powierniczą. Wsparcie dla tego działu banku mogą stanowić również pracownicy innych departamentów, jednak pod warunkiem, że nie narusza to warunków techniczno-organizacyjnych prowadzenia działalności powierniczej, a osoby te formalnie i faktycznie podlegają kontroli i nadzorowi kierownictwa departamentu zajmującego się działalnością powierniczą. Tego typu praktyka powinna zostać opisana w odpowiednich dokumentach regulujących organizację działalności wewnątrz banku.

Czy od 1.7.2019 r. przy każdej emisji obligacji należy powoływać agenta emisji?

Nie. W przypadku emisji papierów wartościowych stanowiących przedmiot oferty publicznej lub w odniesieniu do których emitent zamierza ubiegać się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzenie do ASO nie ma tego obowiązku.

Jaką definicję „oferty publicznej” należy przyjmować?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129[1] oraz ustawa o ofercie[2] w inny sposób definiują ofertę publiczną. Do dnia dostosowania definicji ustawowej do definicji z aktu unijnego obowiązek zawarcia umowy z agentem emisji będzie dotyczył ofert stanowiących ofertę publiczną w rozumieniu ww. rozporządzenia, jednak nie spełniających definicji oferty publicznej zawartej w art. 3 pkt 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi[3].

Czy dokumenty obligacji wyemitowane przed 1.7.2019 r. ale wydane inwestorowi po tej dacie muszą podlegać dematerializacji?

Tak. Od dnia 1.7.2019 r. takie papiery wartościowe podlegają obligatoryjnej dematerializacji w depozycie papierów wartościowych, a emitenci powinni niezwłocznie zawrzeć umowę z agentem emisji. Jeżeli emitent obligacji, listów zastawnych lub certyfikatów inwestycyjnych (do których mają zastosowanie przepisy obowiązujące przed 1.7.2019 r.) podjął do tego dnia decyzję o rejestracji tych papierów w depozycie, powinien skorzystać z pośrednictwa agenta emisji. Ponieważ emisja tych papierów wartościowych została już wcześniej zakończona, termin zawarcia umowy z agentem emisji (rozumiany jako termin przed rozpoczęciem proponowania nabycia papierów wartościowych) nie znajdzie zastosowania.

Autorem wpisu jest radca prawny Monika Ciechomska

[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchylenia dyrektywy 2003/71/WE z dnia 14.6.2017 r. (Dz.Urz.UE.L Nr 168, str. 12).

[2] Ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29.7.2005 r. tj. z dnia 22.2.2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 623).

[3] Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 r. tj. z dnia 9 listopada 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2286).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ