Spór na GPW: burzliwe walne DTP S.A. – cz. I

0
1763

W dniu 6 maja 2014 r. brałem udział w bardzo ciekawym Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu spółki DTP S.A. z siedzibą w Warszawie, będącej spółką publiczną, notowaną na rynku głównym GPW w Warszawie S.A. Spółka ta prowadzi działalność windykacyjną, polegającą na przejmowaniu oraz obsłudze portfeli wierzytelności. Do 2013 r. spółka prowadziła również działalność związaną z pośrednictwem w udzielaniu pożyczek.

W czasie obrad tego zgromadzenia reprezentowałem jednego z akcjonariuszy Spółki – AGIO RB FIZ, który jest związany ze znanym inwestorem giełdowym. Jedynie na marginesie wskazuję przy tym, że sam również pozostaję akcjonariuszem DTP S.A.

Mój Mocodawca od dawna interesował się działalnością DTP S.A. (i całej Grupy Kapitałowej) oraz jej spektakularną – jak na „wiek” spółki oraz sektor, w którym prowadzi ona działalność – wyceną giełdową. Część z danych prezentowanych przez Zarząd DTP S.A. budziła jednak jego wątpliwości. Chodziło w szczególności o stosowane przez spółkę zasady w zakresie amortyzacji ceny nabycia portfeli wierzytelności, sposób naliczania marży na dłużnikach, których wierzytelności zostały przejęte przez Grupę Kapitałową DTP S.A. oraz sposób ustalania przychodu Grupy w zakresie działalności pożyczkowej. O wątpliwościach tych pisał m.in. Parkiet w dniu 6 maja 2014 r.

PARKIET Akcjonariusze DTP chcą wyjaśnień
PARKIET Akcjonariusze DTP chcą wyjaśnień

Powyższe wątpliwości postanowiliśmy poruszyć w czasie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia DTP S.A., w którego porządku obrad – zgodnie z przepisami prawa – znalazło się m.in. zatwierdzenie sprawozdania finansowego Spółki oraz Grupy za rok 2013 r., zatwierdzenie sprawozdania Zarządu z działalności Spółki i Grupy w roku 2013 oraz udzielenie absolutoriów członkom organów DTP S.A. za ich działalność w roku obrotowym 2013, zaś Zarząd Spółki przedstawił Walnemu Zgromadzeniu dokumenty finansowe DTP S.A. oraz całej Grupy kapitałowej.

Po przeprowadzonej analizie ww. dokumentów, w których moją szczególną uwagę zwrócił fakt, że z tytułu pełnienia funkcji w Zarządzie Spółki jego członkowie obecnie nie otrzymują wynagrodzenia. W związku z tym skierowałem do Prezesa Zarządu DTP S.A. m.in. pytanie o to, czy w związku z nieodpłatnych charakterem usług świadczonych przez poszczególnych członków Zarządu na rzecz DTP S.A., badane było ryzyko podatkowe Spółki. Jedynie na marginesie wskażę przy tym, że Zarząd DTP S.A., z tytułu pełnienia funkcji w organach spółek zależnych, otrzymał w 2013 r. wielomilionowe wynagrodzenie … Niestety, zarówno w zakresie tego jak i wielu innych zadanych pytań, Zarząd DTP S.A. udzielił mi oraz pozostałym akcjonariuszom wymijających odpowiedzi bądź pozostawił pytania w całości bez odpowiedzi.

W porządku obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia DTP S.A. znalazły się również dodatkowe punkty dotyczące m.in. powołania nowego składu Rady Nadzorczej, zmian w Statucie Spółki oraz emisji obligacji. W ramach tych punktów porządku obrad zadaliśmy również szereg pytań, poddając pod wątpliwość m.in. fakt, czy zatwierdzenie sprawozdania finansowego DTP S.A. za rok 2013 spowodowało automatyczne wygaśnięcie mandatów członków Rady Nadzorczej poprzedniej kadencji. Reakcja na te pytania była … niestandardowa.

W następnych wpisach przedstawię kolejne ciekawe zagadnienia dot. tego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia …

Zobacz część II   Zobacz część III

ZOSTAW ODPOWIEDŹ