W ostatnich tygodniach Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że sprzedaż kryptowalut należy rozliczyć jako przychód z praw majątkowych (wyrok z 06.03.2018 r., sygn. II FSK 488/16). Jak się okazało, stanowisko NSA to dopiero początek drogi do wypracowania zasad opodatkowania obrotu kryptowalutami. Wszystko za sprawą komunikatu Ministerstwa Finansów opublikowanego w dniu 04.04.2018 r. opisującego skutki podatkowe obrotu kryptowalutami na gruncie PIT, VAT i PCC.

Szczególnie ostrą reakcję środowiska traderów wywołało właśnie stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące opodatkowania transakcji dotyczących kryptowalut podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym każda umowa sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych – PCC (co pociąga za sobą także obowiązek złożenia odpowiedniej deklaracji). Ministerstwo Finansów podkreśliło, że także w przypadku sprzedaży kryptowalut obowiązują ogólne zasady opodatkowania PCC, zatem w przypadku umowy sprzedaży obowiązek zapłacenia tego podatku w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego ciąży na kupującym. Stosownie zaś do brzmienia art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, wyłączona z opodatkowania PCC jest umowa sprzedaży (w tym kryptowalut) objęta podatkiem VAT, w zakresie, w jakim podlega opodatkowaniu VAT lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności.

Zaprezentowane stanowisko zostało przyjęte nieprzychylnie przez środowisko inwestorów rynku kryptowalut jako nieuzasadnione ekonomicznie (brak górnego limitu skali podatkowej) oraz nieprzystające do specyfiki obrotu kryptowalutami, gdzie jedna transakcja zakupu kryptowaluty może objąć kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt szczątkowych transakcji, co automatycznie generowałoby obowiązek sporządzenia takiej liczby deklaracji. Wobec powyższego, postuluje się zwolnienie obrotu kryptowalutami z obowiązku opłacania podatku PCC.

Dostrzegając zasadne argumenty w tym zakresie Ministerstwo Finansów w dniu 09.04.2018 r. opublikowało kolejny komunikat, zgodnie z którym trwają prace nad zaproponowaniem innej, bardziej dogodnej formy opodatkowania obrotu kryptowalutami. Niemniej jednak jednocześnie potwierdzono, iż zasady opodatkowania zaprezentowane w komunikacie z dnia 04.04.2018 r. przedstawiają aktualny stan dotyczący opodatkowania kryptowalut wynikający z obowiązujących ustaw podatkowych.

1 KOMENTARZ

  1. Faktycznie jesteśmy ciekawi, jak MS rozwiąże tą podatkową burzę wokół kryptowalut… bo rzeczywiście ktoś w ciągu dnia może walutę kupić i sprzedać kilkadziesiąt razy zarabiając na drobnych wahaniach i w ostatecznym rozrachunku do zapłaty mogą być niewyobrażalne sumy podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ