Mechanizm wsparcia przedsiębiorców stanowi realizację jednego z filarów tzw. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W dniu 26.02.2018 r. do Sejmu wpłynął dotyczący tej kwestii projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Dzięki niej, instrument pomocy publicznej oparty na udzielaniu zwolnień podatkowych, ma być dostępny dla przedsiębiorców planujących realizację inwestycji, polegającej na utworzeniu nowego zakładu bądź dokonaniu zwiększenia zdolności produkcyjnej już istniejącego.

Odejście od ograniczeń terytorialnych

Funkcjonujący obecnie mechanizm wsparcia dla nowych inwestycji związany jest z uzyskiwaniem przez zainteresowane pomocą publiczną podmioty zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie tzw. specjalnych stref ekonomicznych. Zdaniem ustawodawcy, powiązanie możliwości uzyskania wsparcia z realizacją inwestycji na określonym, wyodrębnionym terenie (specjalnej strefie ekonomicznej) stanowi barierę w korzystaniu ze zwolnień podatkowych. W związku z tym, projektowany mechanizm zakłada objęcie wsparciem terytorium całego kraju (z zachowaniem warunku przeznaczenia terenu).

Decyzja o wsparciu

Decyzja o wsparciu będzie stanowić podstawę korzystania przez przedsiębiorców ze wsparcia – zwolnienia od podatku dochodowego – i wydawana będzie na czas określony (od 10 do 15 lat). Okres, na który będzie wydawana ww. decyzja zostanie uzależniony od intensywności pomocy publicznej ustalonej dla danego obszaru – im wyższa intensywność pomocy publicznej w regionie, tym dłuższy okres zwolnienia.

Kryteria jakościowe i ilościowe

Projekt ustawy wiąże przyznanie wsparcia od spełnienia kryteriów ilościowych oraz jakościowych, które zostaną szczegółowo określone w drodze rozporządzenia wykonawczego. Kryteria ilościowe będą stanowiły minimalne nakłady inwestycyjne (uzależnione od stopy bezrobocia w powiecie właściwym dla miejsca realizacji inwestycji). Kryteria jakościowe to warunki zgodności ze średniookresową strategią rozwoju, o której mowa w Ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju[1]. Kryteria jakościowe to m.in. współdziałanie z jednostkami badawczo-rozwojowymi i naukowymi, czy podjęcie inwestycji na obszarze o wysokim poziomie bezrobocia.

Otwarcie na sektor MŚP

Projekt Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji przewiduje szczególne zasady udzielania wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Kryteria ilościowe dla sektora MŚP będą niższe, a kryteria jakościowe będą preferencyjnie badane.

Podsumowanie

Nowe zasady wsparcia będą obowiązywały równolegle do funkcjonujących obecnie instrumentów wsparcia w zakresie specjalnych stref ekonomicznych. Specjalne strefy ekonomiczne mają funkcjonować do 2026 roku, ale po wejściu w życie nowych regulacji nie będą już wydawane nowe zezwolenia na postawie dotychczasowych przepisów, a wyłącznie decyzje o wsparciu na podstawie Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji.

Zachęcamy do zapoznania się z projektem ustawy.

 

[1] Ustawa z dnia 6.12.2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, Dz.U. 2006 nr 227 poz. 1658.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ