Ułatwienia dla emitentów przy zatwierdzaniu prospektów

0
1908

Od 1 września 2015 r. zaczną obowiązywać nowe praktyki w zatwierdzaniu prospektów emisyjnych. Efektem ich wprowadzenia ma być sprawniejsze przeprowadzenie postępowania związanego z zatwierdzeniem prospektu. Obecnie średni czas jego zatwierdzenia wynosi około 5 miesięcy. Komisja Nadzoru Finansowego (dalej jako „KNF”) chce ten okres skrócić do dwóch miesięcy.

Proponowane przez KNF zmiany przewidują przede wszystkim każdorazowe ustalanie harmonogramu działań podejmowanych w trakcie wszczętego postępowania administracyjnego zarówno przez KNF jak i emitenta oraz publikowanie informacji o stanie każdego z takich postępowań z uwzględnieniem tego, jaki okres postępowania przypada na działania podejmowane przez KNF a jaki na działania podejmowane przez emitenta. Często zdarza się bowiem, że wszczęte postępowania przedłużają się z uwagi na błędy emitentów (np. niekompletność dokumentacji) lub ich opieszałość. Zmiany mają więc zmobilizować emitentów do podejmowania działań w celu jak najsprawniejszego zakończenia postępowania.

Celem zmian jest także ograniczenie zjawiska składania prospektów niekompletnych, do czego ma się przyczynić m.in. opublikowana przez KNF w czerwcu 2015 r., tzw. Lista błędów w prospektach emisyjnych.

Przyjęcie nowych praktyk ma także sprzyjać ściślejszej współpracy KNF z emitentami poprzez pomoc przy ustalaniu historycznych informacji, których udostępnienie w prospektach jest niezbędne. Współpraca na tym polu ma polegać na zadawaniu przez emitentów pytań i udzielaniu przez KNF odpowiedzi (która to praktyka jest już zauważalna), a także na organizowaniu spotkań mających na celu ustalenie wymaganych informacji.

Zmiany, które zaczną obowiązywać już za kilka dni zostały pozytywnie odebrane przez ekspertów, którzy wskazują, że przyjęcie harmonogramu prac – o ile zostanie on ustalony w sposób przejrzysty i oparty na jasnych i wiążących wymaganiach związanych z dokumentacją przedstawianą KNF – ułatwi emitentom przeprowadzanie postępowań związanych z zatwierdzaniem prospektów emisyjnych. Ponadto pozytywnie odbierane są także zmiany związane z informowaniem emitentów o najczęściej popełnianych błędach, co było już przedmiotem wielu postulatów.

Warto także zwrócić uwagę, że planowane zmiany mają na celu nie tylko wprowadzenie ułatwień dla rzetelnych emitentów, ale także wytknięcie błędów niesolidnym emitentom, którzy sami doprowadzają do przedłużania toczących się postępowań i jednocześnie unikają dialogu z KNF, co skutkować może nawet odmową zatwierdzenia prospektu emisyjnego.

Bardziej szczegółowe stanowisko KNF w tej sprawie dostępne jest tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ