Na posiedzeniu w dniu 14.11.2017 r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów 5 ustaw dotyczących zmian w zakresie prawa gospodarczego. Tworzyć one mają tzw. „Konstytucję Biznesu”.
Jak wynika z podanych informacji celem ww. regulacji ma być wprowadzenie rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej, jak również wprowadzenie ulg dla nowych przedsiębiorców. Przepisy mają regulować zarówno zasady prowadzenia działalności przez samych przedsiębiorców, jak i również wprowadzać wytyczne dla administracji państwowej w zakresie prowadzenia spraw związanych z działalnością gospodarczą.
Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.premier.gov.pl) zmiany mają polegać na wdrożeniu następujących ustaw:
- ustawy – Prawo przedsiębiorców (zobacz więcej)
- ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców (zobacz więcej)
- ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (zobacz więcej)
- ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zobacz więcej)
- ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (zobacz więcej)
Ustawa – Prawo przedsiębiorców ma zastąpić m.in. dotychczasową ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 02.07.2004 r. i ma być jednym z centralnych elementów reformy.
Nie zostały jeszcze zaprezentowane projekty ww. ustaw, jednakże projektowane zmiany mają wejść w życie w większości od początku marca 2018 r.
Współautorem niniejszego wpisu jest adwokat Michał Wiliński.