Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców[1] (dalej jako: „Projekt”), który został przyjęty przez rząd 10 lipca 2023 r., a następnie w dniu 19 lipca 2023 r. skierowany do Sejmu. Nowelizacja zakłada zmianę łącznie kilku ustaw, a jej nadrzędnym celem jest ułatwienie przedsiębiorcom wykonywania działalności gospodarczej, zwiększenie wsparcia podczas stawiania pierwszych kroków w biznesie, a także wprowadzenie uproszczeń dotyczących prowadzenia firm. Poniżej przedstawiamy kluczowe założenia Projektu.

Zmiany w procedurach administracyjnych

Przyjęcie omawianej nowelizacji zakłada poprawę relacji między administracją publiczną a przedsiębiorcami oraz usprawnienie pracy urzędów. Do najistotniejszych zmian zgodnie z Projektem należą: wprowadzenie możliwości umarzania należności z tytułu kar administracyjnych i zaległych kar administracyjnych z urzędu, wdrożenie na szerszą skalę tzw. wezwań miękkich (czyli możliwości zwrócenia się do przedsiębiorcy, bez wszczynania postępowania, z prośbą o przedstawienie stanowiska), możliwość doręczenia załączników do decyzji na trwałym nośniku informacji (innym niż papier), a także podjęcie kolejnych kroków zmierzających do deregulacji stosowania pieczątek i pieczęci poprzez doprecyzowanie ustawy Prawo przedsiębiorców[2]. Zgodnie z nowymi przepisami część z postępowań administracyjnym będzie się również kończyć na pierwszej instancji.

Uproszczenie zasad wykonywania działalności gospodarczej

Nowe przepisy przewidują m.in.: brak konieczności przedkładania w urzędach dokumentu prokury, gdy umocowanie da się stwierdzić w oparciu o publiczny rejestr (np. KRS), ułatwienia w prawie podatkowym oraz automatyczne przedłużenie zarządu sukcesyjnego do momentu wydania postanowienia przez sąd (w przypadku gdy sąd uzna, że celowe jest dalsze jego przedłużenie zarząd sukcesyjny będzie trwał do momentu wyznaczonego przez sąd, chyba że wystąpią okoliczności skutkujące jego wygaśnięciem). Zgodnie z Projektem umożliwione zostanie również zawierania umów leasingu w formie dokumentowej, bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.

Ułatwienie podejmowania pierwszych kroków w biznesie

Projekt przewiduje ułatwienia w funkcjonowaniu nierejestrowanej działalności gospodarczej, co ma przełożyć się na zwiększenie popularności tej formy prowadzenia biznesu. Nowe przepisy wskazują, że osoby prowadzące taką działalność będą mogły posługiwać się numerem PESEL. Nierejestrowaną działalność gospodarczą będą mogli prowadzić także cudzoziemcy posiadający uprawnienia do prowadzenia regularnej działalności gospodarczej. Projektodawca proponuje również rozwiązanie, zgodnie z którym osoba małoletnia po uzyskaniu zgody przez sąd rodzinny (przed zarejestrowaniem działalności) będzie mogła założyć własną działalność gospodarczą.

Inne rozwiązania

Ponadto Projekt zakłada rozszerzenie katalogu inwestycji, które zwolnione są z pozwolenia na budowę (m.in. obiekty małej elektrowni wiatrowej do 3 m wysokości), utworzenie Portalu Cen Mieszkań, którego celem będzie zwiększenie przejrzystości rynku nieruchomości poprzez udostępnianie obywatelom statystyk cen transakcyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym, a także zmianę obecnych przepisów w taki sposób, aby zachęcić przedsiębiorców do polubownego rozwiązywania sporów.

Rozwiązania, o których mowa w Projekcie mają wejść w życie wraz z początkiem przyszłego roku.

W kolejnych wpisach będziemy na bieżąco informować o postępie prac legislacyjnych.

***

Autorem wpisu jest Mateusz Zwoliński, prawnik w Kancelarii RKKW.

[1] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12371407.

[2] Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221 z późn. zm.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ