25 lipca 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: „Nowelizacja”), o której informowaliśmy w naszych poprzednich wpisach.

Przypomnijmy, że Nowelizacja stanowi kontynuację procesu reformy użytkowania wieczystego i wprowadza m.in. rozwiązania umożliwiające przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności przez przedsiębiorców będących użytkownikami nieruchomości gruntowych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Uwłaszczenie takiego gruntu nastąpi na wniosek zainteresowanego użytkownika wieczystego – inaczej niż miało to miejsce w przypadku gruntów mieszkaniowych, gdzie przekształcenie miało miejsce z mocy prawa. Z żądaniem sprzedaży nieruchomości gruntowej użytkownik wieczysty będzie mógł wystąpić w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie Nowelizacji, jeżeli nieruchomości oddana została w użytkowanie wieczyste przed dniem 31 grudnia 1997 r. i jeżeli wykonał zobowiązanie określone w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, przy czym sprzedaż takiej nieruchomości nie może nastąpić przed upływem 10 lat od dnia zawarcia tej umowy.  Zasada ta nie będzie miała zastosowania w odniesieniu do niektórych gruntów, między innymi w odniesieniu do nieruchomości niezabudowanych.

W sytuacji opisanej powyżej organ będzie miał obowiązek sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika wieczystego. Natomiast w przypadku wniosków złożonych po upływie 12-miesięcznego terminu, o którym mowa powyżej, umowa sprzedaży będzie mogła zostać zawarta z uwzględnieniem autonomii woli stron.

Cena nieruchomości gruntowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku jej sprzedaży na rzecz przedsiębiorcy ustalana będzie z uwzględnieniem preferencji w ramach limitu pomocy de minimis, w wysokości nie niższej niż 20-krotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu nieruchomości określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży, jednak nie wyższej niż wartość nieruchomości gruntowej określona na dzień zawarcia umowy sprzedaży. Zarówno cena gruntu, jak i dopłata będą mogły być rozłożone na raty.

Ustawa wejdzie życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

***

Autorami wpisu są adwokat Aleksander Skirpan, Senior Associate w Kancelarii RKKW, specjalista z zakresu prawa spółek oraz transakcji M&A oraz aplikantka adwokacka Anna Urbaniak, Junior Associate w Kancelarii RKKW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ